Fälgar som kan passa till Xr650r Supermoto bygge

Mhassic

Medlem
Gick med
3 Sep 2006
Ort
Umeå
Hoj
SUKUKI DR800 GS1000S
Hoj!

Tänkte höra med er om någon av har monterat eller har tips på fälgar som kan gå att få på en Xr650R-00.
Finns ju en drös med "billiga" sporthojs fälgar som kanske skulle kunna fungera, gäller ju "bara" att hitta den som kan passa. :yoparty
Hade tänkt sälja hojen men kom på denna idé. =)
 
Jag hade cbr 600 fälgar på min 650 men de krävdes oerhört mycket jobb för att få de funkar med lager och drev mm. De är en hel del jobb med alla sporthojsfälgar framförallt med att få in drevet närmare centrum för sporthojar har i regel bredare sving. Jag skulle inte gett mig in på det för de är för mycket jobb som kräver svarv/fräs/svets och kunnande. Och sämst av allt är vikten de är flera kg tyngre än ekerfälgar jag har för mig minst 5-6kg tyngre då jag jämförde. Enda fördel är ryckutjämnare om man nu behåller den vilket jag rek isåfall.
 
Ok, då lägger vi det på is, har varken svarv eller fräs. :)
Ryckutjämnare är ju deffenetivt inte helt fel!
 
Jag kör med xr600 motard fälgar på min yz250 så jag är iprincip säker på att du kan ta vilka motard fälgar som helst från yamaha. Det var bolt on med honda till yamaha..
 
*/ ?>
Nyheter
Scenic – navigering för dig som prioriterar vägen framför destinationen

Screenshot De flesta nav...

CTEK visar upp ny laddare och ”booster”

CTEK NXT 5 Nu börjar sol...

Vi provkör nya H-D-modeller

Allt om MC åkte till Malaga...

IDM tar klivet upp – EURO MOTO lanseras

EURO MOTO ersätter inte IDM...

Galfer skärper greppet om racing

Pressrelease från Galfer: ...

Vi provkör Indian Chief Vintage

Screenshot I kommande nu...

Ducati DesertX 2026

Ducati DesertX 2026 – ännu ...

KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Back
Top