EXUP fel?

roberi

Ny medlem
Gick med
18 May 2007
Ort
oslo
Hoj
r1
Hallå! Har precis köpt en r1 2000 modell och varvtalsmätaren visar på 7000 varv när jag slår på tändningen. Enligt instruktionsboken anger detta fel på EXUP men jag kan inte känna att det är nåt fel när jag kör.. Nån som har nåt tips om vad jag kan göra åt detta?
 
Hallå! Har precis köpt en r1 2000 modell och varvtalsmätaren visar på 7000 varv när jag slår på tändningen. Enligt instruktionsboken anger detta fel på EXUP men jag kan inte känna att det är nåt fel när jag kör.. Nån som har nåt tips om vad jag kan göra åt detta?

Sitter originalsystemet på med exupventilen eller är det ett helt trimsystem på??
Är exupventilen kvar skruva av den lilla skyddsplåten nere på avgasröret där vajrarna går in o starta motorn o kolla om ventilen rör sig. Om inte den gör det har du ett fel iaf.(du måste varva lite för o se om ventilen jobbar).
 
Är original ja! Ok, men om den rör sig då? Kontakt fel?

Kan ju vara fel på nån givare i så fall men troligtvis är nåt galet med den om det varnar för det. Inte säkert du märker nåt av felet när du kör. Beroende på hur ventilen står om den fastnat. Den ska ju reglera mottrycket i avgasröret så det optimerar effektkurvan. Svårt att avgöra om du inte köt många andra r1:or.
 
ok.. Är det nåt jag kan åtgärda själv? Tex bara smörja? Eller är det når man borde lämna in på verkstad för att få fixa till? Dyrt?
 
ok.. Är det nåt jag kan åtgärda själv? Tex bara smörja? Eller är det når man borde lämna in på verkstad för att få fixa till? Dyrt?

Har ventilen fastnat så kan du säkert få lös den med smörjning. Har däremot servomotorn som styr den gett sig blir det nog både dyrare o mer jobb. Mitt tips är att kolla så den rör sig vid gaspådrag o gör den inte det så koppla loss vajrarna o känn på ventilen för hand. Kolla även servomotorn om den drar när du ökar varvet( vet inte exakt vart den sitter men följ vajrarna från avgasröret) Kolla instruktionsboken om exup motorn är säkrad separat.

hoppas jag har varit till någon hjälp Lycka till:tummenupp
 
Last edited:
Eller så måste du spänna vajrarna. Tar mindre än fem minuter att ordna och var orsaken till "felkod 7000" för mig iallafall.
 
Exup justering.

Av med underkåpan.
Fäll upp tanken (Ta bort sadeln först).
Av med skyddkåpan på exupen.
Sätt på tändningen å stäng av den igen, Exupen ställer sig då i läge 0 !
På wirehjulet så sticker det ut en "indikator" klack med en urgröpning som skall passas in mot ett 4mm hål som är borrat i den gjutna delen av avgassystemet.
Justera vajrarna tills de är hyggligt "oslappa" (de får ej vara för spända) och urgröpningen ställer sig vid indikatorhålet.
Ett tips är att sätta en 4mm borr (bakvänt i hålet) medans du justerar vajrarna. Vajerjusterings rattarna hittar du ovanför växelådan på motorn.

Dessa vajrar kan behöva smörjas...de har en förmåga att bli dåliga med tiden.

För slappa vajrar= Felkod + den går skit !
För spända vajrar = Felkod + möjlighet att bränna EXUP motorn.

Kontrollera din justering ...slå av å på tändningen (du behöver ej starta maskinen).
När du ändå håller på borde du ta isär hela EXUP´n å smörja upp med kopparfett...
 
hehe.. den ventilen sitter helt fast den, førmodar att den ska røra på sig? Nån som vet var man kan få køpt en ny eller beg ventil, eller rættare sagt hela ventilhuset?? Kostnad?
 
Trimma din R1 istället med helsystem och powercomander samt kn filter.
Flera hästar och bättre vrid men kanske inte på de låga varven(under 5000rpm) men vem bryr sig om det när man ligger över 6000 hela tiden.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top