Expressen-journalisters bristande faktakunskaper

Bucho

Ny medlem
Gick med
24 Oct 2005
Ort
Lite här och var faktiskt
Hoj
KTM 525
Expressen "avslöjar" idag att Hagamannen överförts till rättspsyk.

"BEVÄPNADE poliser skyddade den misstänkte Hagamannen Niklas Lindgrens väg från häktet till rättpsykiatriska utredningsenheten i Umeå." (ojoj, var dom verkligen beväpnade? Hemskt!)

"I stället för att bli körd i en vanlig häktesbil fördes Niklas Lindgren i en av polisens PIKETBILAR vid en tidpunkt när många hade lämnat sjukhusområdet." (verkar ju inte lite omständigt att skicka bilar från södra sverige bara för detta)

:hihi :3freak
 
Han blev alltså inte körd i en piketbil?
Hittar Expressen på eller slösar polisen resurser? Källa?
 
Dom menade säkert den blåvita folkabussen, som förövrigt dom senaste dagarna har körts omkring av två söta tjejer.

Nästan så att man skulle vilja bli stoppad av dom, men bara nästan...
 
GuW skrev:
2139534 Dom menade säkert den blåvita folkabussen, som förövrigt dom senaste dagarna har körts omkring av två söta tjejer.

Nästan så att man skulle vilja bli stoppad av dom, men bara nästan...
Det är en polisbuss, inte en bangbus.
 
Expressen och aftonbladet kan verkligen gör en spyfärdig

När det sen inte har hänt något värt att lägga på löpsedeln så kommer deras rutinreportage om "farliga födelsemärken","din syn kan bli bra på 10min" mfl
(för att inte tala om "smal på 7dagar" och "så kan du få bättre sex" reportagen)

Skulle inte förvåna mig om de ligger färdiga och plockas fram år efter år med mindre förändringar...
 
Back
Top