Eventuell comeback (typ..), vilken knarr..?

Kul kille :hihi Som du själv noterat så är det 10 år sedan jag skrev det! Nog för att jag gärna skulle ha en sån igen så har jag inte stannat helt i utvecklingen. Hus, familj, bilar och inte minst jobb gör att jag just i dagsläget är ute efter något billigare och enklare, typ:

- 1- 4 cylindrigt
- 40-80 hk (pga försäkring)
- Ej för hög sadel (1200 GS var gränsfall för mig, 175 cm..)
- Prisklass kanske 40-70 000
- Så mekfri som möjligt

Nyare modell, enkel och förmodat problemfri är önskemålet. Kåpor behövs inte, jag kör som en kärring ändå :3freak. Vill dock gärna se ball uty. En bra hoj att tröttna lite lagom snabbt på sökes alltså.

Keep them tips coming!

Jag kan rekommendera Yamaha XJ6.
Typ 80 Hk, ganska billig att köpa begagnad, billig försäkring, väldigt enkel att köra och bekväm att pendla på. Sålde min egen 2012a med ABS och 2500mil på mätaren för 32000kr.
 
Last edited:
De flesta här föreslår nakenhojar eller streethojar med små rutor. Och det är ju kul, ända tills det börja regna.

Skall du enbart pendla? Köp en 250-400 cc scooter - med extra hög ruta. Då får du hyggligt väderskydd och förvaring under sadeln på köpet. Och kan klara ett lättare regn hyggligt utan att bli katastrof-blöt, även om du skull glömt regngrejorna hemma någon dag.

Fråga Swedie, han vet! :)
 
Nyheter
Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti

Den 7–10 augusti 2025 förva...

Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Back
Top