Ettans växel beter sig konstigt runt 8-10 000RPM

Nya ringar i nyhonade lopp roterar under inkörningsfasen. När ringarna är inkörda slutar de att rotera och sliter in dig i loppen. Om man drar ur kolvarna så hamnar lätt ringarna i ett nytt läge, och eftersom nu honingsreporna är avrundade/nedslitna så kan ej längre ringarna slita in sig igen.

Jag _tror_ det kan vara nikasil i gsxr 1000 om du nu inte är säker på motsatsen.

Dvs till TS, skulle det vara fallet skall du inte hona cylinderlopp. Har haft samma problem med en annan suzukimotor utan kassetlåda och det är lite jobb för att byta drevpar och gafflar men det är ofta värt jobbet med vetskapen om att maskineriet är i fullgott skick även om du nu kanske enbart kör gata.
 
Last edited:
Jag _tror_ det kan vara nikasil i gsxr 1000 om du nu inte är säker på motsatsen.

Dvs till TS, skulle det vara fallet skall du inte hona cylinderlopp.

Det böjer jag mig direkt för. Jag ska nog inte svara så mycket här på SH längre då jag kan för lite kring senare generationer av sporthojar :gnissla. Är det Nicasil som MagnusK säger så löns endast en mycket försiktig honing i några sekunder med 600 grit eller finare.
 
Last edited:
Om det sker på både tvåans och treans växel då? Ändrar det sannolikheten för det ett eller annat fel? Gör så på min FZR-1000 -87.

Tvåan är den som brukar paja först, men även ettan. Ibland är det 2:an och 5.an om dessa delar drevpar. Normalt får 1:an mycket stryk när okunniga ägare klonkar i den växeln med kall nystartad hoj utan att vänta några sekunder med inkramad koppling så att kopplingan hinner ruska isär i dena kalla sega oljan.

Tvåan på sporthojar får ofta mycket stryk när ngn använt hojen till att lära sig köra på bakhjulet, tvåan (som ju ligger efter friläget på många hojar) blir då slafsigt itrampad i en situation där föraren är upptagen med annat
 
Last edited:
Nyheter
Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Back
Top