Ett vill ha begär utvecklas lätt!

Ska denna ersätta lilla tung-cbr:en?

Tycker inte varken dämparn under sadeln eller banansvingen är sådär grymt snygga. Och om man ändå ska upp i försäkringsklass 7, varför inte köpa nya cbr1000rr? Den ska ju väga ungefär lika mycket och ha ett 50-tal hk mer effekt att ge.

/Martin
 
Det är ingen jätteny hoj, den presenterades förra året och har funnits ute på marknaden sedan början av 2003. I vilken städskrubb har ni bott?
 
Slutade att kika i mc-butiker när jag köpte den här i våras... Antar att det är ungefär samma grej som att slänga alla kataloger när man köpt ny förstärkare eller liknande. Har man bestämt sig så har man och vill gärna leva i tron att man gjorde det ultimata valet ett litet tag :)

Om jag omformulerar frågan då: Har den ersatt f-modellen?
 
berggren_martin skrev:
Om jag omformulerar frågan då: Har den ersatt f-modellen?

Ja, detta är den enda Supersport 600-kubikaren som Honda saluför i Sverige, men den gamla finns kvar i andra länder parallellt med denna.
 
"Snabb, snabb, snabb - och rolig. Liksom..."

"Toppbetyg för hanterbarhet och bromsar. Men man blir fort snabbare än man klarar av egentligen."

"Så snygg, så snabb och så skön att köra."

Tippar på att den här testföraren relaterar allt till sin bil snarare andra hojar i sportklassen. Har han någonsin suttit på en gsxr1000 exempelvis? Så exceptionellt "snabb" lär den väl inte vara.

/Martin
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top