Ett försök till Caferacer CB400N 82:a

Jobba på! Har ägt den där hojen för ett tag sedan... Kul att se att den börjar ta form!

Ja, jag såg att det var en hel del ägare. Men det jag inte fattar är, har mc:n sålts runt obesiktad sen 95 utan att någon gjort nåt åt den.
 
Nu är den snart klar för plastning lite finlir kvar. Alla kanter skall slipas ner och den skall rundas av i bak dvs uppe där den smalnar av.
2013-09-11_16_18_39.jpg
2013-09-11_14_05_17.jpg
 
Last edited:
Från mobilen 206.jpg
Varför inte drapera tanken i kolfiber? Spackla upp och slipa och sen ett lager kolfiber med epoxi. Sen slipa, mer epoxi, slipa mera, mer epoxi.... Blir grymt läckert!
 
Ja men jävlar va läckert. Funderat på det men svårt att få det bra antar jag. Har du gjort den själv? :Bugar As bra.
Sen är det ju inte riktigt rätt på en cafe racer. Men skulle sitta som en smäck tycker jag, tillsammans med kolfiber Cuts.
 
Ja, jag har gjort det själv. Inte speciellt svårt tycker jag men man måste vara noga och ha gott om tid... Det svåraste var nog att få fibrerna att ligga rakt så att kolfibermönstret blev symmetriskt. Tror att det blev runt 5-6 lager med epoxi varvat med slipning innan det var dags för några lager klarlack.
Men jag håller med, en caféracer ska nog hellre vara lackad lite läckert.

Jag har precis börjat på en liten hoj också. Förhoppningsvis kan jag få ut gumman på lite övningskörning nästa sommar. Köpte nyligen en Kawa Z250 från 81 med endast 760 mil på mätaren. Ska bli kul att göra något av. Jag gillar caféstuket men har dock inte bestämt om det ska bli det eller nåt åt bobberhållet. Eller varför inte lite trackerstuk.
Nåväl, lycka till med ditt bygge!
 
Glömde skriva, jag gillar formen du fått till på tanken!:tummenupp
 
Tack ALspeed, få se hur slutfinnishen blir. Är kolfibret så följsamt. Känns som att det lätt ska bli väck någonstans, för jag antar att du använt en hela kolfiber vävar.
Är sugen på en digital hastighets mätare typ denna: http://www.custom-motorcycle-parts....speedo-parts/micro-digital-motorcycle-speedo/
Men den kostar för mycket. Kanske blir en cykeldator, och kolfibra till en låda med ledljus i.
 
Last edited:
Någon som har lite koll på vilket munstycke som skall vara störst, main eller secondary. På förgasarna så är det samma gänga och förväxlingen stor. Som det sitter nu så är det 78 på main och 108 på andra. Någon har kanske igenom åren satt fel. Skall växla i helgen.
 
Main är alltid störst. Har aldrig skruvat med just dom här förgasarna för dom har aldrigt krånglat på min cb400, men 108 main jet låter vettigt.
 
Tack Twintorsk. Bytte idag. Men inte fan :arsele ville den varva ur för det. Men den svarade bättre på gasen och gick högre upp på mellan registret innan den dör. Alltid nått.
 
Har inte kollat mer på förgasarna då det är roligare å vara kreativ, Sliter för fullt med kuttsen. Vad tror ni om det här, kanske svårt att se på bild. Vet inte om den ska vara spetsig eller rund ibak. Är ju lite eget med sådan spets.
image.jpg
image.jpg
 
Trodde aldrig att jag skulle hitta mallen igen. Men efter 1/2 timmes karvning och lite spackel :)
image.jpg
 
View attachment 392563

:rofl:rofl:rofl
Jag skrattar så jag gråter!
Helt sjukt bra bild.

Någonstans mellan surdeg och hjärna ser det ut som.

Kiipit up!

:hej

/e
 
Jag blev nästan rädd själv när jag öppnade garage dörren.
2013-09-30+16.22.37.jpg
2013-09-30+16.27.29.jpg
2013-09-30+16.27.16.jpg
Kul med resultat. På tanken har jag dragit på fogskum, skall försöka få till en lite bulle där, men jag tror jag backar på det. Huvudsaken att jag fyller igen tankfästet.
Fria åsikter här :7peta
 
kul me cafe!:) lycka till med bygget:)
tycker dock röven är lite för hög eller du tänker göra tanken högre?:D
 
kul me cafe!:) lycka till med bygget:)
tycker dock röven är lite för hög eller du tänker göra tanken högre?:D

Såg det jag med, har suttit och brottats med tanken:huvet.
Har ingen lust att kapa bort ner till på röven:arsele, för då kommer spetsen bort. Och jag börja gilla den.
Men skall kapa en del i ramen så småning om. Den ligger ett par cm högre än tankens neder del, kan sedan höja tanken typ 1 cm.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top