Etanol

suzukiRm

Ny medlem
Gick med
12 Jan 2007
Ort
örnsköldsvik
Hoj
suzuki
tjena.. undrar om de är någon som har etanolkonventerat sin hoj? hur den går och vad ni gjort föra att etanolkonventerat den?
 
så som man gör med bilar menar du va?.. fast inte samma opration då förstås:)

tror du inte att de tblir lite dålig smörjning då? :confused:
 
så som man gör med bilar menar du va?.. fast inte samma opration då förstås:)

tror du inte att de tblir lite dålig smörjning då? :confused:

Självklart kan du köra med etanol, men packningar kan ta stryk i ex förgasare osv, så dem måste bytas.

En tvåtaktsmotor kan köras på etanol men de traditionella fossilt baserade tvåtaktsoljorna blandar sig sällan väl med ett etanolbränsle. För att köra en tvåtaktsmotor med etanol kan du använda ricinolja, vegetabiliskt baserade oljor eller de nya syntetiskt baserade esteroljorna.

Du måste naturligtvis justera motorn så att den får typ 39% mer bränsle. Eftersom en tvåtaktsmotor inte självmant justerar bränslemängden .

Etanol har en mindre energimäng än bensin, detta eftersom den redan innehåller ca 30% syre vilket bensin inte gör. För att få en bra förbränning (Lambda = 1) måste därför bränsle/luftblandningen "fettas upp" med 39%. Eftersom etanolen har ett högre oktantal och man därför får ut mer effekt blir bränsleökningen per mil oftast kring 30% (man behöver inte gasa lika mycket).
 
jag kör fiddyn på etanol, lite större huvudmunstycke och flyttat upp nålen två hack, går som en pärla :tummenupp
 
okey. nu har ja iaf testat att köra på etanol.. går bra... förutom att den måste ha 39% större munstyck. + att ja måste ställe tändningen på max förtändning. har ja hört.

och när de är klart så den går som den ska.. så blire plana toppen, så att ja får upp kompet ännu mer.
 
Att ni orkar bry er......

Att överhuvud taget bry sig om att köra etanol på en motorcykel som inte är
turboladdad.

och ni vill alltså köra en jävla fiddy på metanol.

Varför???

Det är väl bättre att ni försöker att hålla den där fiddyn funktionsduglig så länge som möjligt..

/Dan
 
varför skulle den bli mindre funktionsduglig för att den går på etanol?
en fördel med etanol är att den sotar inte igen,när jag körde på bensin kunde man skrapa bort sot från toppen, nu är det nästan helt rent.

sen att den blir lite piggare är ju också ett plus
 
men varför inte bara köra på bensin som ger mer kraft....? + en 4-takt ska inte sota igen om den inte har nått fel
 
men varför inte bara köra på bensin som ger mer kraft....? + en 4-takt ska inte sota igen om den inte har nått fel

Vill man pröva med extrema komp.förhållanden och kanske har dålig möjlighet att modda förbränningsrummet eller liknande e Sprit the way to go!
Plus att det e lite sexigare :)

Ps. Man vill ju trimma max! Bara rulla runt har man ju brukshojen till. Alla ni som hela tiden uttrycker sig så negativt ang. trimning av bl.a. kinamotos skit i att surfa på denna delen av forumet.

Stor PEAK till Ekberg!!! Ds.
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top