Erfarenheter Derbi gpr 125 2t?

Thomnils014

Medlem
Gick med
31 Jul 2008
Ort
Ytterby
Hoj
2009 Kawasaki ZX10-R
Några erfarenheter av Derbi gpr 125 2t?
Skall man leta efter 2t eller köpa en nyare 4t ?
Hur är storleken på dessa mc och hur driftsäker är de?
 
Att köpa en 2 takt är ganska meningslöst om vill köra den lagligt i 15 hk utförande. Vill man däremot köra den med 25 - 30 hk är 2 takt överlägsen.
 
Jag fick tag i en sån för 3-4 år sen utan fungerade motor, tänkte sätta en typ 600cc stånka i, men annat kom mellan. Den var ganska fullvuxen i storleken, gaffelbenen var grövre än på en R1?
 
Om inte jag missminner mig så är 50cc 2taktaren och 125cc 2taktaren iprincip samma hoj, jag har en 2007a ståendes av 50cc varianten, och den är rätt stor faktiskt
 
Mkii du har rätt 50cc 80cc 125cc är samma ram och konstigt nog samma motor med olika slag o borr, både derbi(piaggo) o minarelli(yamaha) finns allt mellan 50cc - 176cc i relativt samma block. Går man sedan till kines kloner a av dessa så vill jag minnas att 212cc är max.
 
Är kvaliten samma som mopederna? Ska köpa 125:a till min son
 
Är kvaliten samma som mopederna? Ska köpa 125:a till min son
Tja det är samma alltihop enda skillnaden är en större vev med mera slag längd o annan cyl med mera borr samt annan avgaspipa.

Derbi hade stora bekymmer med ett överdjävligt dålig original vevparti som skar allt ifrån 50 mil till några 100 mil.

Huruvida 125cc har samma bekymmer vet jag ej. Men ta till en tanke. Dom är väldigt ovanliga o iomed detta finns inte mycket reservdelar annat än original.
 
Den ser ju rätt trevlig ut på bilder jämnfört med det som fanns när jag var 16 och fattig ?
 
Nyheter
Full fart på Bike Trollhättan-dagarna

Just nu har portarna öppnat...

MV Agusta inför fem års garanti

MV Agusta tar ett nytt steg...

MV Agusta förlänger garantin till fem år

Italienska motorcykeltillve...

Bilprovningen: Motorcyklar överlag i gott skick

Foto: Bilprovningen Nu ä...

Färre döda i vägtrafiken

Foto: Jacob Sjöman, Transpo...

Idag inleds nationella potthålsveckan

I år äger Nationella Potthå...

Nationella Potthålsveckan 1-7 maj

Det är återigen dags för Na...

Motorcykelns Dag 3 maj

Den 3 maj är det Motorcykel...

Bilprovningen: Brister hos var fjärde motorcykel

Foto: Bilprovningen Våre...

Europeisk kampanj för säkrare motorcykelkörning

Den europeiska branschorgan...

Back
Top