Enskilt avlopp, trekammarbrunn... skötsel?

Thomas.B

Growing
Gick med
28 Apr 2005
Ort
Skåne
Hoj
Retta
Som rubriken lyder, har flyttat till hus med enskilt avlopp och då en trekammarbrunn.

Aldrig haft det tidigare och vet således inget om eventuell skötsel eller liknande, vet bara att slamsugaren kommer en gång per år.

Så ni med eget avlopp, hur gör ni om ni gör något? Kan/Bör man göra något extra?
 
En bra trekammarbrunn sköter sig själv.

En feldimensionerad eller med bristfälligt utlopp kan man få tömma manuellt ett par gånger om året.

Att slamsuga en gång om året låter dock ganska normalt.
 
Infiltrationen kan bli "mättad". Lite projektigt att fixa. Annars är det bara att skita på.
 
Kommunen inventerat och godkänt? Finns infiltration?
Är detta klart så kan du skita så mycket du vill, kommunen fixar tömning en gång om året, betala räkningen och se glad ut.
 
Nice :)

Följdfråga, det luktar lite svagt avlopp på dass, finns det något man kan tillsätta i stolen/brunnen som dödar lukten på något vänster?
 
Nice :)

Följdfråga, det luktar lite svagt avlopp på dass, finns det något man kan tillsätta i stolen/brunnen som dödar lukten på något vänster?

Rensa/spola ur alla avlopp med skållhett vatten och rikliga mängder Yes (eller annat sämre diskmedel om du inte har Yes)

Ibland bildas det en porös avlagring i brunnar/vattenlås som kan få lukt att krypa upp bakvägen.

Att döda lukten i brunnen är nog svårt, skit luktar...
 
Får man fortfarande ha trekammarbrunn? Fadern var tvungen att byta ut den mot en "filtreringsbädd" (kommer inte ihåg namnet) med grus och sand, den har en beräknad levnadstid på ca 20 år innan gruset måste grävas upp och ersättas. Men det kanske är olika från kommun till kommun?
 
Det är lag över hela landet, sen är det upp till kommunerna att se till att det genomförs och lagen är ju inte direkt ny.

Guw: Nej det är från toastolen så att säga, hinkar med kokhett vatten + yes ska lösa det då? Hur mycket yes använde du om du själv gjort det?
 
Det är lag över hela landet, sen är det upp till kommunerna att se till att det genomförs och lagen är ju inte direkt ny.

Guw: Nej det är från toastolen så att säga, hinkar med kokhett vatten + yes ska lösa det då? Hur mycket yes använde du om du själv gjort det?
Kolla först och främst om det är tätt mellan stol/rör,kan sitta en gumminippel som är torr och håller således inte tätt.
 
Vet att en gammal skröna är att man kan hysta i en död strömming i brunnen så ska det lukta mindre. Antar att vilken död fisk som helst duger.
 
Sätta upp en lapp på muggen! När man har gäster... att endast det som kommer ut naturligt när man sitter där får spolas ner:gnissla


Då får man hoppas att dom inte ätit tops ,bindor o annat satyg till lunch:D
 
Last edited:
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top