En fråga om Nürburgring

aelm

Östgötaskräcken
Gick med
26 Sep 2006
Ort
Kungsh.
Hoj
GSX-R1070 plus moms & Honda FTW500
Har en fråga om Nürburgring banan, alltså Nordschleife sträckan.

Varför är det en massa text skriven på banan, och vad står det? :va
 
Graffiti, på banan istället för på väggen...en hälsning, reklam för någon websida, ett minnesord till en fd vän etc. Finns speciella kritor som inte skall bli halt av att köpa i Adenau och Nürberg för ändamålet.
 
Graffiti, på banan istället för på väggen...en hälsning, reklam för någon websida, ett minnesord till en fd vän etc. Finns speciella kritor som inte skall bli halt av att köpa i Adenau och Nürberg för ändamålet.

Men det är ju strängerligen förbjudet om jag har fattat det rätt?
 
Porsche steker Ducati-klubben...
 
Last edited:
Vid rock am ring så dekoreras banan med sånt här, deras 24 H race e grymt häftigt.
 
Det svårä är väl att hinna släppa styret för att skriva...

Min polare släppte styret ofrivilligt :D Han klarade sig dock bra. Bromsade på sig och körde rakt fram i en kurva, han försökte hålla den upprätt men det var för halt på gräset. Jag kom 30 meter bakom och såg alltihop. Var lite läskigt. Det taskiga var att jag inte visste vad jag skulle göra. Visste att man inte fick stanna såklart, men jag var ju tvungen att fråga om han var okej. Så det gjorde jag, tyvärr stog jag illa till (i utgången av en kurva) så jag ville inte stå där så länge. Sen var det ett par andra som stannade i gräset, (en som viftade med en gul väst för att varna andra och en annan som hjälpte han upp med hojen. Då körde jag vidare och väntade på han i depå :)
Det enda som blev var en krossad blinkers och lite smårepor på kåpan. Plus att jag retade honom för resten av den semestern :D
 
Nyheter
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Back
Top