[Elverktyg] Borstad elmotor - inkörning?

Gick med
29 Apr 2009
Ort
SUV country
Hoj
RD07A
Håller på att nörda mig med mitt nyförvärv till poler/slipmaskin, grejjen var dock att jag inte tyckte varvtalen var trovärdiga. Två olika lägen/växlar och den långsammare kunde kanske stämma men med största sannolikhet inte den snabbare även om det är en tydlig skillnad i hastighet.

Enl. spec. obelastad innebär växel 1-polering 0-2800rpm och växel 2-slipning 0-8300rpm

För att räkna ut varvtalen trädde jag på en tom toarulle över lilla skivan för att sedan knyta fast ett 5m långt snöre med markering på två meter för att kunna klocka 3 meters upprullning på en given omkrets... :fyllisar

Kunde inte låta bli men nä, jag köpte helt enkelt en digital varvtalsräknare.. äkta Biltema faktiskt men såg att modellen såldes under många namn och tekniken är naturligtvis inte särskilt avancerad = den duger säkert.

Uppmätt:

Växel 1 - Ca 2200rpm

Växel 2 ca 6200rpm

Grejjen är dock att maxvarv ökar hela tiden även om det inte sker i någon rasande takt men kanske 5-15rpm i sekunden = verkar inte helt konsekvent.

Detta tyder kanske på att kolen behöver köras in men är det för det första troligt att den kommer uppnå tillverkarens specifikation (visar sig oavsett) och finns det någon rekommenderad inkörning för ändamålet? Medföljande instruktioner säger ingenting om detta, de lämnar ändå 3 års garanti på maskinen och 5 år på andra marknader.

Som jämförelse mätte jag upp min borstlösa mutterdragare från samma märke/volt/batteri och den avvek med ca 50rpm = 2600rpm och 2650rpm angivet.

m12bps.jpg
 
Last edited:
Nyheter
Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Back
Top