Elstart på sm 510 08

Ursäkta mig har glömt att kolla in men nej den har ingen kick.

Har den manuellt dekomphandtag på styret för de ser så ut på bilder på en 08a. Med hjälp av den kan man dekompa medans man kör på startmotorn då kan de starta trots svag startmotor eller felande automatisk dekomp. Man börjar med fullt intryckt dekomp och när motorn snurrat två varv så släpper man sakta ut dekompen medans man kör på startmotor.
 
Ja den har en manuell dekomp ska testa detta tack för tipset.

Ok bra att de fanns manuell dekomp. Du kan även ha som regel att lufta ur den om den inte startar på 3-5 motorvarv för de är onödigt kärra på med startmotorn längre stund. Samma regel gäller på alla enstånkor med kick också. Går de inte igång på 3-4 kick så luft ur dem. Lufta ur gör du med manuella dekompen helt intryck i botten och håll full gas samtidigt som du kör runt några varv med elstarten eller kickar. De blir nämligen ånglås eller avgaser in i insug och bak mot förgasare/insprut om de inte startar på 3 kick och då är de slöseri med ström eller muskelstyrka att försöka tvinga igång dem. Vid starförsök ska man inte röra gasen i de flesta fall.
 
Dessa maskiner har väll inte elstart utan endast starthjälp?

Enligt ts har den ingen kick så då måste de va äkta elstart. Men kollar man spec på nätet så har en sm 510 kick och då är de en svag elstart/hjälpstart. Så följdfråga till ts sitter de en kickaxel ut genom blocket så de går montera en kick och någon skruvat loss den?
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top