Elitserietråden 2007/2008!

Du e ju dummare än en jävla mongolidapa för fan.
Den var inte blockerad för fem öre, gå o läs regelboken innan du skriver nåt jävla muppjävel...


Hatar folk som tror dem kan hockey o ska komma o förstå sig på o säga si o så.. idiotjävel..
:rofl Gå nu till skåpet och ta den lilla tabletten du fick av farbror doktorn.

Läs regelboken? :rofl (igen) Efter vaddå? Jag använder ögonen för att kolla på tv bilderna.
Syns klart och tydligt att pucken är blockerad mellan plocken och benskyddet när Håkansson är där med klubban.
 
fylla fylla FYLLA JAG ÄR PILO JAG ÄR LYCKLIG JAG ÄR BÄST hv blå HV BLÅ Party

Svårt att vara ödmjuk när man är bäst :yoparty ÄT SKIT ALLA LHC FANS:D
 
Last edited:
:rofl Gå nu till skåpet och ta den lilla tabletten du fick av farbror doktorn.

Läs regelboken? :rofl (igen) Efter vaddå? Jag använder ögonen för att kolla på tv bilderna.
Syns klart och tydligt att pucken är blockerad mellan plocken och benskyddet när Håkansson är där med klubban.

Om du kolla på matchen o kollade o lyssnade på vad som sas istället för o va nå låtsassupporter o bara slökolla på hockeyn så hade du dels sett att pucken inte överhuvudtaget var under kontroll samt att domarbasen tillome sa i pausen att det var en felaktig avblåsning.
Men fortsätt tro att du vet nåt när du kollar me dina ögon du som kan hockey så jävla bra :tummenupp
 
Om du kolla på matchen o kollade o lyssnade på vad som sas istället för o va nå låtsassupporter o bara slökolla på hockeyn så hade du dels sett att pucken inte överhuvudtaget var under kontroll samt att domarbasen tillome sa i pausen att det var en felaktig avblåsning.
Men fortsätt tro att du vet nåt när du kollar me dina ögon du som kan hockey så jävla bra :tummenupp

Vaddå kontroll? :va Blockering är blockering.

Menmen, bästa laget vann ju tillslut. Så det spelar ingen roll.
 
Last edited:
JAAAAAAAAAAAA SM GULD.... fy fan vad gött... det bästa laget vann...
 
Jaha, det var det det. Förjävligt sorgligt. Synd att LHC blir blåsta på målet, men det är som det är. Tycker iaf att ska de förlora så är det så här. Jämn match, förhållandevis bra spel, tom powerplayet funkade ju lite grand. Jag var betydligt mer förbannad efter förra matchen i Jönköping. Nu spelade de iaf inte juniorhockey. Grattis HV71, ses nästa säsong.
 
Jämtin är en gris som alla bör tycka illa om konstant. Ledin är jävligt nyttig för det mesta.

Jämtin kommer ju från hockeyns motsvarighet till Samhall, killen är totalt handikappad när han får pucken, han bara grisar och spelar fult, det är vad han kan. Ledin har jag stor respekt för, jobbar sjukt mycket, stökar, slår fantastiska passningar och är arg. Fast han har börjat filma en massa i år, sånt gillar vi inte. Det är nog Thörnberg som smittar.

Oj oj oj vilken match! Vem trodde det skulle bli såhär efter dom första finalmatcherna?
Fart och fläkt, tacklingar och dramatik (Iaf nu i slutet).

Sen angående det sista nu som hände. Är absolut inget mål. Liv har den ju blockerad mellan plocken och benskyddet, spelar ingen roll om det var blåst eller inte. Är den blockerad= inget mål.

Jag tror fröken ska plocka fram de stora glasögonen, pucken är inte blockerad mellan plock och benskydd utan mellan benskydd och stolpe vilket inte är blockering eftersom Liv inte har en endaste jävla aning om var pucken är och med andra ord inte har den under kontroll = inte blockering. Håkansson är aldrig på pucken och den har lossnat och är på väg mot mål innan han sticker in klubban där. Alltså skulle det varit mål, det finns inte ens skuggan av tvivel av det - inte ens för en HV-supporter (trots att du håller på Färjestad ;) ).

Grattis HV - ni var det bättre laget i tre av de sex matcherna men igår var det rent bonnaflyt att ni vann - det gör inget, det var otroligt kul att se att LHC spelar som de ska trots att de får domsluten mot sig.

Den största slutsatsen av det här slutspelet är ju dock att blir det inte fyrdomarssystem till nästa säsong så vet jag i alla fall en som inte kommer se mer på Elitserien.
 
Oj oj oj vilken match! Vem trodde det skulle bli såhär efter dom första finalmatcherna?
Fart och fläkt, tacklingar och dramatik (Iaf nu i slutet).

Sen angående det sista nu som hände. Är absolut inget mål. Liv har den ju blockerad mellan plocken och benskyddet, spelar ingen roll om det var blåst eller inte. Är den blockerad= inget mål. Trodde LHC hade lärt sig det efter förra matchen.



Edit: Bra supportrar som buar ut sitt eget lag i en skapligt viktig match i en sm-final serie. Starkt jobbat! :tummenupp

Lär dig nåt om hockey först. Den är inte blockerad och Rönnmark blåser dessutom alldeles för tidigt så gå och lägg dig muppjävel.
 
Angående diskussionen om bortdömda målet, tänk på att domaren har ungeför en tiondelssekund att ta ett beslut. I det här fallet blåste han ju lite väl tidigt. Men men... Spelare slår felpassningar, domare tar lite väl snabba/ (helt åt helvete fel beslut) ibland. Man kan inte klandra honom.

Hursomhelst va det en grym match! Väldigt spännande... Och jag led med Linköping när dom fick lite väl många domslut emot sig. Men jag tycker domaren ska ha en eloge för att ändå få kontroll om matchen tillslut. Det kändes ändå som att Linköping fick en ärlig chans till att vinna.

Men vilket jävla skitmål det sista målet va då... Snacka om röta! :) Man kunde ju önska att det målet som avgjorde allt kunde vara lite snyggare. Typ ett friläge egen blå och en sköndragning och en liten lyftning i nättaket...

Men ett mål är ett mål! :)

Grattis som fan HV71! Och speciellt Grillfors som är en gammal lagkamrat med mig...
 
Last edited:
Ja herrejävlar. Patric Blomdahl till VF.

En ärkegris som man måste lära sig att gilla nu då. Å andra sidan behöver VF en "Ledin-typ"...
 
Lär dig nåt om hockey först. Den är inte blockerad och Rönnmark blåser dessutom alldeles för tidigt så gå och lägg dig muppjävel.

:lol Ni är för roliga!

Ok, ber om ursäkt för att jag hade en åsikt. Ska inte hända igen... :rolleyes:
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top