Elektronikstrul med halvljus på Honda CBR1100XX

chappe

Ny medlem
Gick med
4 Jun 2020
Ort
Solna
Hoj
KTM 1290 Super Adventure 2015
Hej!

Gäller Honda CBR1100XX 1999.

P.g.a. troligt kabelbrott någonstans längst halvljuskabeln behöver jag alternativ lösning för att koppla halvljuset. Har redan kollat relä, poler etc. och allt funkar som det ska, men får ändå inte fram ström till halvljus.

Min fråga: Kan man koppla halvljuset direkt på P-ljuset utan att hojen brinner upp? Min alternativa lösning är att dra en separat koppling direkt på batteriet, med relä och en separat knapp. Men vore ju svinskönt om jag bara kunde koppla den mot p-ljuset istället

Tacksam för all input!

/Chappe
 
Det hade jag inte vågat. Framlamporna drar en del så säkringen lär gå. Säkrar du upp riskerar du att kablar brinner av.

Om du mäter dig fram var i kabelhärvan du har kabelbrott så kan du enkelt dra en ny kabel där det behövs och eltejpa ihop den med härvan.

Nu har jag inte kollat elschemat på din hoj men jag hade problem med en Honda Hornet där framlampan sluta fungera för att startknappen kärvade.
 
Nyheter
Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Smarta garageprylar från IVON!

IVON motorcykellyft, 450 ki...

Med ny V-twin och monocoque-ram

Ducati presenterar nya Hype...

Slutstrid i MotoGP

MotoGP-säsongen börjar lida...

CFMOTO V4 SR-RR

CFMOTO presenterade sitt pr...

Honda V3R 900 E-Compressor

Honda V3R 900 E-Compressor ...

Indian Concept Girder – En framtidsvision?

Indian Concept Girder är en...

Yamaha R7 får stor uppgradering!

Yamaha R7 får en nängd uppg...

Back
Top