Elektronikaffär?

Lill-Erik

Depåkungen
Gick med
29 Sep 2008
Ort
Vindeln
Hoj
KTM 790 Adventure R, KTM 625 SXC
Har monterat diodblinkers på hojen o behöver motstånd, motstånd me ganska precisa specifikationer. Finns det nån firma lr affär med stort utbud av elektronik i stan?
 
Selga har väl bara trefaskabel och vägguttag?

Motstånd köper du hos en radio/tv reparatör, testa Helektron
 
Okey bra att veta, har bara kört förbi dem och sett Skylten SELGA El-grossisten så jag tänkte att de har väll allt.
 
Om det inte duger med "vanliga" diodblinkersmotstånd som finns hos de flesta MC-handlare tror jag att även Clas Ohlson har ett visst sortiment. Kjell & Co (källarplan MVG) har också motstånd enligt websiten.
 
Om det inte duger med "vanliga" diodblinkersmotstånd som finns hos de flesta MC-handlare tror jag att även Clas Ohlson har ett visst sortiment. Kjell & Co (källarplan MVG) har också motstånd enligt websiten.

Jag köpte mina på Twowheels, dom duells säljer, dom funkar bra, men jag ska ändå byta till biltemas lastoberoende relä när jag byter blinkers fram också!

Reläet går på en femtiolapp och blinkar lika fort oavsett last!
 
Vi har sådana reläer (fast från Duells) på Two Wheels också. Jag har monterat sådana på ett par hojar och det har funkat bra.
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top