"Effektspjäll" till förgasare?

Nidhogg

Ny medlem
Gick med
23 May 2003
Ort
Peking
Hoj
KTM 525 EXC -06
Pratade imorse med en arbetskollega angående ett "effektspjäll" som han hade hört talas om för ett tag sedan.
Det ska tydligen vara en metallbricka med en vinge som man sätter mellan förgasaren och luftburken som skapar virvlar som skickar in mer luft, han pratade om 15% mer effekt.
Det låter som vanlig standard försäljningssnack från tvshop men killen kör och mekar cross, och är inte bakom flötet, han hade kollat runt lite och enligt det han läste skulle det tydligen funka.

Så han bad mig som är lite mer hemma på datorer att kolla upp det lite mer, och kanske vart man kunde köpa, men det är lite svårt när man bara vet att det är en metallbricka som nån japan kommit på som ökar effekten, lycka till med att googla det liksom..

Är det någon som hört något om detta? Funkar det eller är det bara bullshit som mycket annat som påstås öka effekten med väldigt enkla och billiga medel?
Det låter ju för bra för att vara sant, men även om flödet bara ökar ett par procent kanske det är värt det om det är billigt?
 
Finns några varianter,bla split stream som Karlströms säljer och ger ungefär samma effektökning som nya tankdekaler....
 
Last edited:
Ja, det stämmer att man ibland sätter en plåtläpp i början på förgasaren.
Tanken är att man får ett bättre luftflöde vid delgas. Alltså inte på fullgas. Så maxeffekten ökar nog inte av en sådan, kanske rent av tvärt om. Men på 1/3 gas är det nog inte omöjligt att effekten ökar några %. Men vill man ha mer effekt på lite gas så gasar man väl lite till :-)
Nja, är varven för låga ökar inte effekten bara för att man gasar mer. 1/3 gas räcker. Kan man då få lite bättre kontroll på luftflödet så kan man däremot få lite mer skjuts på låga varv.
 
Det är båg, har sålts i massor med år till bilar och de funkar inte. Det ger i bästa fall ingen extraeffekt alls, förutom att det kostar pengar, och i värsta fall ett effekttapp.
 
Last edited:
Nyheter
Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Missa inte Bikes sommarnummer!

Innehåll Bike powered by...

Shelby Turner, klar för GGN

Pressmeddelande 2026-08-05F...

Premiär för Östgöta Dundret

Under 1940 talet var Finspå...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Ny 500-kubiks retro från Honda

Efter rykten om en ny retro...

Nya BMW S 1000 RR tar form

Redan i maj 2025 gav BMW me...

Helsvarta Deadwood – Ny cruiser från H-D

H-D presenterar nya Deadwoo...

Sommarauktion hos Antiqueweb

Svenska Antiqueweb avslutar...

Back
Top