eBay VS. International shipping

Henrik

Återfallsförbrytare
Gick med
30 Sep 2005
Ort
F18
Hoj
V4
Va är'e mä alla rö'toffsar i UK, & tjockisar i Tyskland? Varför ska som alltid jeflas med och vägra skicka internationellt via eBay?

MAN BLIR FÖRBANNAD! :mad:
 
Ogillar mer stora amerikanska företag som vägrar outside USA..

Må de brinna.
 
Jag brukar skicka ett mejl och fråga om de inte kan tänka sig att göra ett undantag, kolla upp vad frakten hit kostar och skicka en separat invoice med justerad shipping rate. Ibland får man nej, men oftast funkar det. Prova.
 
Jo det är riktigt jävla irriterande, ibland brukar det dock gå att övertyga dom att kunna skicka.

Det som jag dock tycker är ännu mer irriterande är idiotföretagen (inom EU och i detta fall UK) som tydligt visar med text och bilder med vad frakten kostar till varje specifikt land (eller zon) för den specifika varan man budat på.

Man budar, vinner till ett bra pris och betalar, det tar ett par dagar. Dom avbryter ordern och kommer med en lam ursäkt att dom inte skickar till Sverige helt enkelt. På alla deras ebayannonser som ligger ute står det att dom skeppar till Sverige. Tom på deras ordinarie hemsida utanför eBay finns fraktpriser till Sverige.
 
Nyheter
Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Back
Top