Dynojet quickshifter cb1000r

Lifeonabike

Ny medlem
Gick med
2 Jun 2019
Ort
Göteborg
Hoj
Honda cb1000r 15
Tja.

Installerade qs förra sommaren. Allt gick bra med inkoppling i pc5 och i systemet. Men ändå så går hojjen helt plötsligt orent.

Kollat av qs och den bryter rätt enligt ohm mätare på alla delar av kabel och kontakter. Den syns i systemet och allt är inställt rätt. Kontaktade tillslut dynojet uk. Blev kopplad till en av dem som stod vid bänk och som skrattade, sedan sa prova dra kabeln utanför hojjen, den är oskärmad. Han menade på att den störs ut av generator. Så när generator påverkar så blir det som glapp och den bryter bränsle. Det är som om hela blandningen blir knas.

Någon med liknande problem. Jag Lyckades utan att veta hur att få bort problemet, men har nu återuppstått

Hur har ni dragit eran kabel? Har ni haft liknande problem och isf hur löste ni detta? Jag har en cb1000r 2015. Men spelar nog mindre roll vilket märke. Har ni haft samma problem snälla hjälp mig Förstå hur jag blir av med problemet :)
 
Skärmstrumpa. Sno en 3,5 mm stereokabel från ungarna och jorda strumpan i ena änden - inte båda - och använd en av de två skärmade kablarna för qs-signalen.
 
Plocka fram avbitaren och allt blir så mycket tydligare.

Alltså, ledaren från QS till PC5 skall vara skärmad. Skärmen skall vara jordad i ena änden. Jord är med fördel minus-polen på batteriet och inte något chassidel.
 
Ja jag förstår det me då det inte finns någon ledare. Bara 2 tunna kablar ingen är plus eller minus. Bara en brytkontakt. Dvs spelar ingen roll vilken kabel i vilket hål. Men då är det en skärmstrumpa runt hela kabelhöljet för de båda och jorda den då ?
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top