ducce dör

RudaWorks

bonehead
Gick med
19 Dec 2005
Ort
Ockle
Hoj
Honda cbr 929 -01
Hej!

har en 748 av 95års mod.
Problemet: efter en stunds körning, ca 1timme, så börjar den feltända och puffa och krångla vid gas. kort därefter så dör den och vägrar att starta igen.

Försöker man starta den efter det så hör man soppapumpen gå, relät slå till och sen när man trycker på knappen så "klickar" det bara. Det "klickar" från 30Amp säkringen framför batteriet och i relät (på min är det ett gult relä som sitter i en klunga av 3st) bakom batteriet. Den vägrar verkligen att starta.
Slår man av tändningen en liten stund så kan man höra hur soppa pumpen låter mindre och mindre när man vrider på nyckeln.

har haft den på 2000mila service precis och batteriet är färskt, 1månad gammalt. Visserligen ett Biltema batteri men vafan?
Väntar man till tex dagen efter så startar den utan problem men dör igen efter ca lika lång tid igen.

behöver lite hjälp från ducce-gudarna i forumet.
vad kan det vara?


mvh
jocke
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top