DwD
Med lem
detta var nytt för mig, kanske gammalt för er
http://www.ducatisuite.com/rearheight.html
http://www.ducatisuite.com/rearheight.htmlFollow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
http://www.ducatisuite.com/rearheight.htmlhehe,satt just å sökte efter länken, behöver kolla om min koppling börjar bli dålig(den gnäller till lite när jag åker iväg på 1ans växel),men vet inte vad man skall kolla efter, hörde att man kunde rugga upp ytan på kopplingen med typ "sandpapper" för att den skall hålla ett tag till ?Edobbe skrev:Mkt bra sida, tack för det!!!![]()
DwD skrev:hehe,satt just å sökte efter länken, behöver kolla om min koppling börjar bli dålig(den gnäller till lite när jag åker iväg på 1ans växel),men vet inte vad man skall kolla efter, hörde att man kunde rugga upp ytan på kopplingen med typ "sandpapper" för att den skall hålla ett tag till ?
Jaha, du såg den nu. Jag var ltie sent ute med mitt PM-tips där med andra ordEdobbe skrev:Mkt bra sida, tack för det!!!![]()

amullo skrev:Nix, inte sandpapper.
Lamellerna är egentligen avsedda för oljekopplingar. Plockq isär och smörj lamellerna LÄTT med vitt lithium fett så funkar det under sommaren.
Känns fel, jag vet, men jag hade exakt samma problem med min hoj, det liksom skorrade i kopplingen när man var oförsiktig på ettan, men annars inget.
Gör så här
*Av med kopplingskåpa, skruva bort alla fjädrar (6 stycken), dra tryckplattan RAKT ut mot dig. Kopplingspistongen som går genom motorn följer med..
*Plocka ut lameller och stålskivor, var noga med vilket håll de sitter åt och vilket ordning. Speciellt viktigt med den innersta stålskivan och lamellen.
*Smörj varje lamelle med lite lithiumfett och plocka tillbaka i rätt ordning och med rätt sida innåt.
*Plocka tillbaka tryckplatta, fjädrar och kåpa.
*Provkör och njut.
Som sagt.. Jag gjorde denna procedur i helgen och det tar en timme och man blir skitig som f*n om händerna, men nu funkar det sommaren ut iallafall. Var försiktig med insex-skruvarna som håller fjädrarna. Går de runt måste man knacka av dem och byta centrum. Inte dyrt, men kräver mothåll och muttermaskin.
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |