Ducati 999 02 Bygga om

Yonaz

Ny medlem
Gick med
14 May 2006
Ort
Braås
Hoj
Ducati 1199 Panigale
Har hittat en riktigt fin ducati 999 02a som jag är sugen på, en grej bara går det att bygga om till biposto? vad skulle det kosta? och hur mycket behövs bytas?

tack tack
 
Har hittat en riktigt fin ducati 999 02a som jag är sugen på, en grej bara går det att bygga om till biposto? vad skulle det kosta? och hur mycket behövs bytas?

tack tack

Plasten behöver förståss bytas. Är väll en del som går från där tanken slutar och hela vägen bak. Jag tror även du behöver byta bakramen vilket kan vara lite dyrt. Sen behöver du ju förståss fotpinnar och så. Ska allt bli godkänt så behöver du nog regbesiktiga den dessutom. Njut hellre av cykeln ensam :tummenupp
 
Okej

Har nämligen sett en 998 på blocket som har en biposto och monoposto sadel. där var det tydligen bara att byta ut sadel och koppla ihop kontakterna igen??
 
Om det är en Monoposto så har den nog aluminiumram från början och inga fästen för att montera passagerarfotpinnar. Enkelt avhjälpt genom att byta bakram dock.

Brukar alltid finnas några på ebay.

Är det verkligen en -02:a du har?
Jag trodde att 999:orna fanns från 03 och framåt?
 
Nyheter
Danske Vilh. Nellemann övertar Honda-importen i Sverige

Äntligen är frågan om vem s...

Harley‑Davidson ”Creators Custom Clash”

Harley‑Davidson drar igång ...

Di Giannantonio tillbaka som vinnare!

Fabio Di Giannantonio är fö...

The Distinguished Gentlemans’s Ride – Körs i morgon!

Den 17 maj är det åter dags...

GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Back
Top