Ducati 996R

Ducatis modeller.

Hej, svårt att hitta 100% information. Men grunden till frågan var engentligen huruvida motorn i detta chassie var den motor som satt i chassiet vid leverans, eller om det var en annan 996R motor. Hade hoppats på klart synliga skillnader gentemot andra motormodeller. Det var då det dök upp detta med sandgjutet block. Om det är så att 998 alt 998S ochså har sandgjutet block så försvann ju den möjligheten att avgöra motormodell/version. Men jag har fått hjälp med motornummer och chassienummer och vet nu hur det ligger till.

I vissa texter dyker upp ordet titaniumstakar i 996R motorn och ej i 998/998S modellens motorer? Är det en utav skillnaderna eller är dessa motorer helt identiska. Vissa exclusiva material drar ju upp prisbilden otroligt mycket.

MVH/Toyman. med en gammal Ducce i garaget. 851SP3

Söker en 1993/94 916SP och en 996R



Detta var nytt för mig. Vad är det som är väldigt olikt?

Gällande sandgjutet block så hade mig veterligen de tidiga 998s det precis som på 996R, men det har inte de senare 998s. Min -04 har det t.ex. inte.
 
Ett litet bidrag till tråden, hittade en bild i min telefon :tummenupp
 

Bifogat

  • liten996R.jpg
    liten996R.jpg
    208.1 KB · Visningar: 404
Ducati

Hej,

Jag såg att du söker någon med goda Ducati kunskaper, som kanske har litteratur som hjälp. Det finns en i malmö som jag kan rekomendera. ring och hör med Olle och hälsa från mig (nämn min mc så vet han vem jag är).





Malmö MC-Service AB
040-181760
malmo.mc-service-ab@telia.com
 
Någon annan.........ägare till 996R

Hur har det gått?

Ja det verkar som den är såld nu. Men jag gjorde nog något fel eftersom jag inte fick säljaren att ta mig på allvar. Jag tyckte jag visade stort intresse samtidigt som jag var lite avig mot priset kontra skicket. Så någon annan lyckades göra en deal med lite andra grejer inblandade. Men det är ok! finns ju massor utav hojar på önskelistan till salu.

Och vad sade finansministern, ny stor dipp på börsen på väg!. Kanske handla några aktier när börsen slår i botten och tjäna storkovan? MVH Toyman med pengarna kvar. Toyman

Vill ha lista,
Honda SP1
Suzuki GSXR750R 2000-2002
Ducati 916 SP
Ducati 916 SP3
Ducati 996R
Bimota YB4
osv........
RG500......... mumma
 
Hmm, trodde det var denna:
http://www.blocket.se/vi/19821153.htm?ca=15_s

Nåväl, med det skicket och den historian kan de va. Hämta hem en själv istället, 120k för en med 1 ägare och 850 mil. Plus en del godis!


Port & polished heads
Lightened Flywheel
MBP Collets
Carbon Dymag Wheels
Magnesium Swingarm
Ohlins Radial Forks & Calipers
Magnetti Marreli Dash
Power Commander
Datatool
S3 Alarm
D.I.D Chain
Renthal Sprockets
Road Pattern Rearsets
Painted Red Frame
Powder Coated Subframe
Carbon Exhaust Guard
Large Carbon Heel Guards
Ducati Performance Screen
Ducati Performance Carbon Mirrors
Ducati Performance Carbon Swingarm protectors
Ducati Performance Carbon Hugger
 
996R såld muntlig överenskommelse..........

Hmm, trodde det var denna:
http://www.blocket.se/vi/19821153.htm?ca=15_s

Jovisst du har så rätt. Var ute till salu hela hösten. Sedan borta ett tag. Åter i annons, den är ju kvar så jag vet ej om den är såld. Toyman

Ja nu är den nog borta, men man vet ju inte. det handlar ändå om privatförsäljning, inga skrivna kontrakt. allt kan ju hända när mycket pengar står på spel. De finansiella tiderna just nu är ju osäkra. Börsfolket jublar ena dagen:D för att den andra gråta blod.:gnissla

Fick detta besked!
Hej Toyman. Ja hojen är beskådad och såld muntligt .Jag lovade att byta
remmar till killen men får inte tag i R verktyg tills allt är ordnat
ligger annonsen kvar så jag slipper sätta ut fler. Lycka till med att hitta
de rätta objekten.Mvh "H"


Svarade så här!
Hej. "H". Om det inte blir ett köpavslut och inte löser sig med remmarna.
Så hör utav dig. Inte nödvändigt för min del. Bara den går ordentligt. på
båda cylindrarna.

Så kanske "VI" kommer överens. Mvh Toyman

Så ligger det till!
 
Long time no see. 996 !!!

Fick detta besked!
Hej Toyman. Ja hojen är beskådad och såld muntligt .Jag lovade att byta
remmar till killen men får inte tag i R verktyg tills allt är ordnat
ligger annonsen kvar så jag slipper sätta ut fler. Lycka till med att hitta
de rätta objekten.Mvh "H"


Svarade så här!
Hej. "H". Om det inte blir ett köpavslut och inte löser sig med remmarna.
Så hör utav dig. Inte nödvändigt för min del. Bara den går ordentligt. på
båda cylindrarna.

Så kanske "VI" kommer överens. Mvh Toyman

Så ligger det till!

Ja nu e man här igen. Lite över 2 år sedan de vart nära. Hur som helst, nu har det blivit en 996R Svensksåld i garaget. Kan finna 4 ägare. Hojen har nog gått en del på bana i Ducceklubbens anda. Han jag köpte den utav var 64 år, hade ägt den sedan 2007 och kört endast ca 135 mil med den och ej på bana. Kamremmen kom dit 2007, nu 4 år och 135 mil. Hur orolig ska man vara, hojen har varit igång med jämna mellanrum och körts lite....

Hur svårt kan det vara att byta remmarna själv? Kräver det något specialverktyg? Vad kostar remmarna med byte hos handlare/verkstad... ungefär. MVH Toyman.

Ducce 2 i garaget! IMG_5119 sh.jpg
 
Last edited:
Grattis till en vacker hoj!
 
ungefär 2400:- betalade jag Ducati stockholm för att byta remmar.

Minns inte exakt men tror det var 800:- arbete och resten material. kan kolla i papprena om du vill. 1000 mil eller vartannat år säger manualen om kamremmar. jag skulle INTE snåla på din cykel.

Nu har ju inte jag en 996r men borde vara likt.

edit: ja grattis ska man väl säga också :)
 
Gummi torkar ut, olika fort.

ungefär 2400:- betalade jag Ducati stockholm för att byta remmar.

Minns inte exakt men tror det var 800:- arbete och resten material. kan kolla i papprena om du vill. 1000 mil eller vartannat år säger manualen om kamremmar. jag skulle INTE snåla på din cykel.

Nu har ju inte jag en 996r men borde vara likt.

edit: ja grattis ska man väl säga också :)

Hej! Du har så rätt, klart man inte ska. Men blir lite envetet grinig på systemet. När jag vid tillfälle servade min 851 och där stoppades in nya remmar, då med tanke på ålder frågade jag vad det var för datum på de remmar de satte in.... det hade de ingen aning om:mad:. Har ju till och från vart högljudda diskussioner om vinterhjul, nytillverkade eller gamla. Vill man köpa nya/gamla. Och då slutar ju disskussionerna ofta med att om de förvarats på rätt sätt så åldras de långsamt.

135 mil, 4 år. lite användt sporadiskt under tiden. förvarats i jämn garagetemp......

Nya.... hoppas jag remmar åker i innan provkörning. Hej hopp Toyman.
 
Grattis till en fin hoj :) Inte ofta man ser dem till salu numera.

Byte av kamremmar brukar vara varannat år på Ducati. Jag hade bytt på din 996R om jag vore dig även om den bara körts 135 mil sedan 2007 och startats upp då och då.

Jag har en faktura framför mig sedan 2009. Kamremmarna kostade då 938 kr exkl moms. Sedan tillkommer arbetskostnaden och den uppgår nog ungefär till detsamma uppskattningsvis beroende på vilken timdebitering din lokala firma tar. Gjorde en del annat det året så det är svårt att uppskatta tiden, men 1,5 timmar är nog inte helt orimligt. Ska själv lämna in min igen senare i vår får att få bytt kamremmarna och den har inte gått särskilt mycket sedan sist, men man vill vara på den säkra sidan.

Det går nog att göra på egen hand om man är van att skruva, men det blir nog svårt att få remmen rätt spänd utan de instrument som Ducati själva använder sig av. De mäter frekvensen för att få det helt rätt.
 
Grattis till en av de vackraste hojarna som finns.
Ducatidesign är ren porr!!! :tuttar

Mvh
Andreas
 
En pärla?

Grattis till en av de vackraste hojarna som finns.
Ducatidesign är ren porr!!! :tuttar

Mvh
Andreas

Tackar för detta, Italiensk porr! Mvh Tony

PS: Bilderna tagna utav tidigare ägare.
 

Bifogat

  • 1 sh.jpg
    1 sh.jpg
    141 KB · Visningar: 106
  • 4 sh.jpg
    4 sh.jpg
    132.6 KB · Visningar: 95
  • 7 sh.jpg
    7 sh.jpg
    111.5 KB · Visningar: 103
  • 9 sh.jpg
    9 sh.jpg
    69 KB · Visningar: 81
Elektronik?

Ja denna elektronikenhet ligger vid sidan om i låda. Hur reder jag ut om den är till original Termignonisystem eller till dett öpnnare fulleffektsystemet. Jag har ju nassor utav dokumentation till ska söka där efter kunskap, men någon som vet? Mvh Tony

Samma elektronikenhet, fotat båda sidor med dess olika decaler!
 

Bifogat

  • IMG_5132 sh.jpg
    IMG_5132 sh.jpg
    78.1 KB · Visningar: 58
  • IMG_5133 sh.jpg
    IMG_5133 sh.jpg
    71 KB · Visningar: 52
Så vackert! :)

Stort grattis! Saknas nummerbrickan? Då kanske jag känner en av de 4a tidigare ägarna.. :)
 
Svänghjul?

Jag vad är detta, är det original svänghjul. Eller det kanske ej hör till hojen? Om det är det troliga originalet.... vad kan vara mest troligt har ersatt det? Mvh Tony
 

Bifogat

  • IMG_5134 sh.jpg
    IMG_5134 sh.jpg
    68.5 KB · Visningar: 59
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top