Ducati 851 Strada 1992 bränslesystemet

Jocke RSV

Ny medlem
Gick med
20 Sep 2011
Ort
veinge
Hoj
RSV1000MILLE-00, FZR1000-89, DUCATI851-92
Håller på att renovera en ducati 851 och har nu kommit till tanken där det är 3 utkommande bränslerör. min fråga är vilket rör går till vad? Jag har själv inte plockat ner hojen så jag har noll koll. det ända jag kan konstatera är att det grövsta röret inte verkar vara trycksatt. se bifogad bild. tacksam för svar mv Jocke
 

Bifogat

  • ducati 851 201-02-01 003.jpg
    ducati 851 201-02-01 003.jpg
    210.9 KB · Visningar: 95
Hej!
Jag hade en 900ssie 2001 och jag tog av tanken och rengjorde den. Den grövre ska vara bensinrör som kopplas till slang och förgasare, en av de andra är evakuering för vatten som hamnar innanför taklocket och behöver rinna ur, det andra tunna röret är jag inte helt säker på men tror att det har med tryckutjämning i tanken att göra, minns inte riktigt. Öppna tanken och plocka ut filter och byt det. Titta in så ser du hur det ser ut. Jag hade i alla fall två slangar som gick inne i tanken och var kopplade till de mindre rören. Bli medlem i Ducatiklubben så har du alla svaren där, www.Ducatiklubben.se Lycka till!!!
 
Last edited:
Tack för att du svara! Det sitter en elektrisk bränslepump i tanken och det jag kan tänka mig är att ett av de 2 mindre rören måste gå till insprutningen = trycksatt. Jag får blåsa lite tryckluft vid tanklocket och se vilkent av de 2 mindre rören som är drenering för vattnet vid tanklocket. Det stora röret sitter bara iskruvat i tanken och är inte kopplat till någonting inne i tanken så det måste vara returen kanske? bränslefiltret har jag bytt.
 
Hej, jag har för mig att bränsletrycks reggen sitter på returen (den stora). Sen kan du kolla vilken som är upp till tanklocket och kvar är matningen. Fixar det inte sig så ring mig i morgon så ska jag hjälpa dig reda ut det. Jag har rephandboken på jobbet.


Mvh Chrisse
0589/13830
www.italiabikecenter.com
 
om det är en insprutare så har du ett bränslerör som är till matningen av bränsle, ett som är returen och det sista är jag inte säker på, men oftast så är det något slags skydd. t.ex. överfyllnadsskydd eller så.
 
Returen = Stor
Bränsle = Lilla längst bak
Dränering = Lilla näst längst bak :D

Så ska det vara om jag minns rätt :gnissla
 
Tackar för svaren! nu tror jag att jag lyckats reda ut det hela det stora röret är retur, det mellersta röret bränsletryck, det sista röret är för spill vid tanklocket. tror jag?
 
Tackar för hjälpen! Nu är den startad och provkörd så nu är man rätt så nöjd.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top