Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Växelindikator och bränsleekonomi. Snälla nån, kör ni motorcykel eller?
Måste ju för fan veta hur långt man kan köra innan man får bensin stopp. Har fått bensin stopp förut med bil ,inget kul. Nog fasiken måste det finnas finns nått sätt att se när bensinen börjar ta slut?. Vem pallar gissa och chansa eller ringa sin mamma...
Vissa kör juh faktiskt lite längre än fram och tillbaka på en liten slingerväg med bensinmackar i bägge ändorna![]()
Har bensinmätare på Multistradan, ändå använder jag tripp och bränslelampa som riktlinje. Tycker det är säkrare än hojars, ofta ganska darriga, nivåmätare.
På samma hoj tycker jag dock bränsleekonomin är viktig då den ofta körs på lite ödsligare ställen ibland.
På ett rent lekfordon spelar det ju mindre roll då man oftast inte är så långt från civilisationen.
Växelindikator är något jag gillar, både på bana och till vardags. Tycker det bör finnas på nyare hojar. Vill man inte ha den kan man ju låta bli att titta på den.
Om man inte har en enda mack på runt 20 mil (17,5 l tank) så skall man inte köpa en Monster, då ska man ha valfri Adventurehoj och hållare för bössan...Vissa kör juh faktiskt lite längre än fram och tillbaka på en liten slingerväg med bensinmackar i bägge ändorna![]()
Den enda växlingsindikator jag har haft nytta av på bana är den som säger "Växla nu för fan annars slår du i varvstoppet!" Hade en sån på Daytonan, den var bra.På ett rent lekfordon spelar det ju mindre roll då man oftast inte är så långt från civilisationen.
Växelindikator är något jag gillar, både på bana och till vardags. Tycker det bör finnas på nyare hojar. Vill man inte ha den kan man ju låta bli att titta på den.

Den enda växlingsindikator jag har haft nytta av på bana är den som säger "Växla nu för fan annars slår du i varvstoppet!" Hade en sån på Daytonan, den var bra.
Vilken växel som ligger i har man väl ändå koll på? Om man har tid att kolla om det är 3:an eller 4:an man kör i då kör man för sakta.![]()
Ducatis coolaste hoj är 848 Streetfighter och var också en hoj jag var inne på att ha tills jag märkte att den inte finns med ABS. Typiskt!
Allvarligt ? Väljer du hoj utifrån hur teoretiskt säker den är i möjlig framtida nödsituationDucatis coolaste hoj är 848 Streetfighter och var också en hoj jag var inne på att ha tills jag märkte att den inte finns med ABS. Typiskt!


Allvarligt ? Väljer du hoj utifrån hur teoretiskt säker den är i möjlig framtida nödsituation
Otrolig tur att du inte vart hojintresserad innan det fans ABS då hade du varit tvungen att avstå, eller hur![]()
Finns det något som ökar säkerheten utan att vara obekvämt så ser jag inget konstigt alls i att man vill ha detAllvarligt ? Väljer du hoj utifrån hur teoretiskt säker den är i möjlig framtida nödsituation
Otrolig tur att du inte vart hojintresserad innan det fans ABS då hade du varit tvungen att avstå, eller hur![]()
Varför tumma på säkerheten när det finns?
Jag har ingen ABS på min nuvarande hoj men köper jag en hoj från 2015 så ska den fan i mig ha ABS. Lät att sitta bakom en dator och vara tuff.."här behövs fan ingen ABS...jag äger Rossi..."
Varför tumma på säkerheten förstår jag inte. ABS är mer hjälpande än själpande.
Hmmm... älska sporthojOch du kör väl inte hoj utan hjälm? så tur du inte levde innan intergralhjälmen uppfanns för då hade du ju inte kunnat köra hojFinns det något som ökar säkerheten utan att vara obekvämt så ser jag inget konstigt alls i att man vill ha det


Det är många som känner som du och jag förstår att det är lätt att vara tuff men jag brukar inte bry mig om den bitenVarför tumma på säkerheten när det finns?
Jag har ingen ABS på min nuvarande hoj men köper jag en hoj från 2015 så ska den fan i mig ha ABS. Lätt att sitta bakom en dator och vara tuff.."här behövs fan ingen ABS...jag äger Rossi..."
Varför tumma på säkerheten förstår jag inte. ABS är mer hjälpande än själpande.

Nu är det snart dags, världens största endurotävling, Gotland Grand National, GGN! På onsdag åker delar av Bike-...
A2-sporthoj med winglets – och ett pris som överraskar BMW:s nya A2-familj har fått sin tredje medlem. Efter F 4...
Mer effekt, ny ram och Factory Made Ducati har vässat sin superbike-flaggskepp. Panigale V4 2027 får 218 hästkra...
Fyra Aprilia i topp fyra. Samma helg bytte VM-ledningen ägare för åttonde gången. 2026 års MotoGP-säsong vägrar ...
Wunderlich lanserar tre skyddskomponenter för BMW F 450 GS – motorskyddsbåge, motorskydd och tankskyddsbåge – ut...
Pressrelease, Borgo Panigale (Bologna), 8 oktober 2026: Ett år efter debuten av Ducatis första motocrosshoj bekr...
MotoGP inför nytt helgformat från 2027 Två startfält. Två showdowns. Ett MotoGP. Nu kan fansen se fram emot en ä...
En helt ny Bonneville T40, ny Street Triple 798, uppdaterad Tiger 900 och Tiger 1200 . Triumph Motorcycles har b...
Raven Moravia TX Air+: Seriösa mc-kläder till ett överraskande smart pris Ventilation, anpassningsbart väderskyd...
Misano gav Márquez hans femte fulla raceseger sedan Ungerns GP i juni och hans fjärde helg med maxpoäng. Marc Má...