DTR info?

YammaDT

Glidare
Gick med
9 Jul 2004
Ort
Jönköping
Hoj
Honda CBF600S
Någon här som kan något om DTR:ens historia? Eller nån länk kanske? Vore kul att läsa lite! DTR på 90-talet har väl knappt förändrats någonting alls?
 
Jag, Marcus och två andra polare jämförde min DTR från '90 med en från '03, vi kom fram till att vi hade olika färger och en liten kåpa hade 3 skruvar och 4 skruvar på dom "olika" hojarna.

Sen är min snabbare. :hihi
 
Haha :hihi ! Häftigt! Jag finner det rätt så lustigt då att på Giannellis hemsida så är det ett system som det står ska passa 99/01! Men då borde det ju passa äldre modeller också som t.ex. min 98:a, eller hur? :va
 
Enligt min körskola, som precis hade inhandlat en splitter ny yamaha dtr -02:a så var den motorn lite annorlunda utformad jämfört med tidigare modeller. Den nya motorn var visst mer anpassad till att strypas ned till 11kW än tidigare motorer. :)
 
Nyheter
GOTLAND GRAND NATIONAL OCH AFTONBLADET SÄNDER 12 TIMMAR LIVE FRÅN ÅRETS TÄVLING!

Foto: Karin Tornblom Pre...

Allt om MC på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Bike på Rapidos öppet hus!

Kom och hälsa på Rapido MCK...

Stabilt läge på Gotland Ring!

Den trista dispyten om ägan...

Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Back
Top