Drivpaketet slut?

polaren tyckte de inte va någe konstigt ändå när den är där ska ja be dem ställa in dämparna efter min vikt
Bytte mina svampfjädrar på viffern till wilbers progressiva och testade med 7.5Wgaffelolja= för hårt även med låg förspänning. Blev bättre med 5W men det var som du sa, det var något stötigt upplevdes det. ok spände originalfjädern bak två hack och ett trekvarts varv upp på returen. Voila! en ny hoj fan:lol skiten hänger ihop och det upptäckte jag först nu.
 
Last edited:
svårt o förklara känns som hela cykeln studsar o inte fjädringen gör det den ska när ja kör upp till 70-80 så känns de mest lika när ja släpper gasen även om ja frikopplar studsar hojen.
Hojen ska lämnas in till firman ja köpte den av för felsökning nu på lördag så får vi se om dem hittar något på fanskapet.
 
Du tycker att både din och polarens hoj studsar. Polaren tycker inte att någon studsar.
Kör du måhända på hög växel o låga varv?
Kan du testa en tredje hoj som ägaren tycker är normal? Isf kan vi nog utesluta att det är fel på din hoj.:hej
 
Nyheter
Tierp Arena värd för EM i Dragracing

Den 7–10 augusti 2025 förva...

120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla

Screenshot Den 16–17 aug...

En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Back
Top