Drevning isbana?

P-nutZ

The end is now!
Gick med
18 Jun 2004
Ort
sandvikenhills
Hoj
1000rr-09
Har en rmz450 -06 (4vxl)som jag ska åka lite finndubb med.Är det nån som har tips på lämplig alround drevning? 14/48 orginal
Tack på förhand
-Peter
 
Är det en snabb eller knixig bana du ska köra?

Kör me de du har o tänk mer på bestyckningen o att tejpa kylarna än vilken drevning du har, de blir kul ändå :D
Behöver inte högsta topphastigheten eller bästa draget ut ur kurvorna ändå :P
 
Orginal är på tok för lågt.låg på varvstopp hela tiden på en kort liten knixig bana idag.måste ha mer fart.funderar på 15/44 men det kanske blir lite väl trött.
 
Börja med 15/43-44. Bästa är att testa sig fram. Men kör på nästan så stort i fram smått i bak som du kan få tag i. Men 15/44 eller 15/43 kan du utgå ifrån
 
Orginal är på tok för lågt.låg på varvstopp hela tiden på en kort liten knixig bana idag.måste ha mer fart.funderar på 15/44 men det kanske blir lite väl trött.

Från 14k till 15k ökar bara toppfarten med 7% så det räcker knappast om det är på tok för lågt nu. Släng på ett 16k så ökar du 14% från orginal eller möjligen 16/42 om du vill ha 20% högre samt oförändrad längd på kedjan.
Mycket tröttare blir den inte eftersom du kommer ligga på andra växlar istället. Dessutom går det lätt på isen, plant och hårt underlag.
 
Tack för alla svar.jag hade 50 på i bak när jag räknade.Köpte ett 41drev så jag provar 14/41 annars går jag upp till 15/41
 
Back
Top