Dreva om GSXR 750 K3?

Lokke

Bullshit Racing
Gick med
6 Mar 2003
Ort
Jakobstad, Finland
Hoj
BMW R1200GSA -12, Suzuki GSX-R750 K3, Yamaha XV1100 -91
Hej, funderar på att ändra utväxlingen på min gsxr 750 2003 och undrar om orginal längden på kedjan räcker till för 16-44, dvs -1 fram och +2 bak? Och även om det finns plats för 180/60 däck i så fall? Jag har precis just köpt nytt 520 drev å kedjepaket (orginal 17-42), men insåg sen att den skulle fungera bättre på banan av att drevas om till ex. 16-44.
 
Enligt min tabell när jag knapprar in siffrorna så ska 110 funka på 16-44. Sen vet jag inte, utan att räkna så låter ju 16-44 inte direkt nån större förändring i utväxlingen från 17-42? (om det nu inte är för att få bakåt däcket lite)
 
Det är stor skillnad, dragkraften ökar med 10 % på alla växlar. Men accelerationen ökar inte i alla hastighetsintervall. När t.ex. 3an läggs i på den kortbenta hojen kommer en med standardutväxling som fortfarande kan nyttja 2an att dra hårdare.
 
Poängen, som jag ser det, är att anpassa maxhastigheten i hojen att bättre motsvara topphastigheten på banan som man kör. T ex. om maxhastigheten på hojen är 275km/h men du kommer bara upp till 230km/h på banan så har du ju oanvända fartresurser så att säga. Ju tätare du har mellan växlarna desto oftare ligger du på rätta varvtalet där effekten finns. Och som Sydney skriver så ökar vridet ca 10% vid 16-44 jämfört med 17-42.

Hittade denna sida: http://www.gearingcommander.com/ så enligt den så hamnar bakhjulet 4,8mm längre fram med 16-44 jämfört med orginal. Och hastigheten i 6:ans växel vid 12500 varv ändrar från 273,7 till 245,9, vilket räcker för min del. :tummenupp
 
När jag skrev bakåt, så menade jag förståss framåt :-)
Okej, förstår tanken. :tummenupp

Hursom helst, enligt min tabell så ska 110 räcka för 16-44. Dock.....jag krängde för ett tag sen ett 520 kit till en X10:a som körde med 200/65. Han ville ha det så långt bak som möjligt för att rymma däck och däckvärmare.
16-44/110 torde ligga ganska långt fram. Så pass att, en kugg till fram så måste du ha 112. Kanske det ligger så långt fram att, vete tusan om det då ryms ett 60 däck och ännu mindre om några däckvärmare då får plats där? Bara den som provat vet
 
Jag misstänker nog att ett 180/60 kan få det trångt med 16-44. Får köra med orginal tills jag grävt fram ett par länkar till nånstans i så fall.

Skickat från min GT-I9505 via Tapatalk
 
*/ ?>
Nyheter
KTM firar 100 år av 6DAYS

KTM firar 100 år av 6DAYS® ...

Snabbladdad ny 94-hästars elhoj

BBM Hiro – ett helt nyutvec...

KTM bryter med Kiska – så påverkas framtidens design

Efter flera decennier tills...

Ducati Formula 73 – retro och racing i perfekt harmoni

Retro möter racing – Ducati...

Voge DS 800 X Rally – Ny offroadhoj till 2026

Voge DS 800 X Rally är en n...

Harley-Davidson laddar upp med massor av kubik

Harley-Davidson fortsätter ...

KTM 790 Duke – ny generation på gång till 2027?

KTM:s mellanklassraket får ...

Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Back
Top