Draget "försvann" i min Suzuki GSX600F

MrBig

Ny medlem
Gick med
29 May 2011
Ort
Ytterby
Hoj
Suzuki GSX600f -90
Hej alla!

Har en Suzuki gsx600f -90 som normalt är förhållandevis trött, men det händer ändå saker när man gasar. Härom dagen ville jag väsnas lite extra vid ett rödljus och när det blev grönt drog jag iväg ordentligt. Varvade ut på ettan (11´000 varv), när jag sedan skickar in tvåan var det något som hände... Draget bara försvann... Ju mer jag gasade, desto mindre drag blev det. Låter mest "bööööö" istället för det sköna "ax-ljudet" som man är van vid.

Det gick att köra hojen, så jag kom hem iallafall.

Körde senare i veckan ut till min bror, som är bra mycket mer kunnig inom området än mig, för en liten felsökning. Jag hoppades att det var så lätt att det bara var någon luftslang eller dyl. som hade gått sönder, men icke. Vi plockade loss locken på förgasarna och kikade på membranen, som var hela o fina. Kikade även på spjällen o dom rörde sig precis som dom ska. Till min stora fasa började min bror muttra det hemska ordet "topplocks-packning"... Han menade på att det skulle kunna vara den som hastat in handduken.

Så min fråga till er är: Finns det något annat man kan kontrollera/prova för att felsöka ytterligare, eller är det ett komp-test som gäller? (och vad kostar det att göra ett sådant?)

Tacksam för svar!

//MrBig
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top