Nicke skrev:Inte för att jäklas men man får en trådlös 108 Mbps router för 1000-lappen numer. Ca 100 meter räckvidd inomhus.![]()
Mm...vet.
Men vad är det roliga med det ?

Går det föresten att koppla in Xbox på trådlöst nätverk ?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Nicke skrev:Inte för att jäklas men man får en trådlös 108 Mbps router för 1000-lappen numer. Ca 100 meter räckvidd inomhus.![]()
tjockisbulle skrev:Resonerade så att jag har aldrig haft problem med UTP kablar och att på mittt jobb kör dom UTP utan problem.
Det med att koppla befintliga telekablarna till rj11 jack låter ju som en god idé. Finns det dubbeluttag att köpa som är RJ-11 + RJ-45 ?
The-PatriX skrev:Aha ok, så länge du inte har allt för många elektroniska grunkor i närheten som avger elektriska störningar så ska det vara lungt.
För att vara helt ärlig så tror jag du måste ha ett elverk eller liknande för att kunna störa ut/försvaga/förvanska signalerna i UTP ethernet kabel.
Men svarade på fakmannamässigt vis =).
RJ11 + RJ45 ska finnas, vet bara inte riktigt vart, tog en titt på kjell.com men de har endast 2+RJ45 dosor, men om du inte har tummen helt mitt i handen så bör du kunna byta ena RJ45 mot RJ11 och sedan koppla telefonin dit.
.
The-PatriX skrev:Men som någon annan sak, WLAN är fina grejjer, så länge du använder någorlunda säkerhet på det såsom, MAC filtrering och WPA kryptering.
Använder du istället WEP för WPA så måste du byta WEP nyckeln regelbundet! Annars så kan det hända att nån snikar sig in på dit nätverk.
Det är busenkelt att komma in på dåligt administrerade WLAN som inte använder sig av WPA.
tjockisbulle skrev:/../ Jag vill ju veta om det är jacket som inte fungerar eller om det är min hemmagjorda kabel som går mellan jacket och telefonen som inte funkar.
Känner inte riktigt för att stoppa tungan i jacket och ringa hem samtidigt... (fegis)![]()
tjockisbulle skrev:Har letat efter sådana men hittar de inte.
Kanske enklare om jag byter kontakterna på telefonerna så dom är RJ-45.
Då passar dom i jacken. Så har jag nu gjort.
Ah det är fint, men inget alternativ. Nu har det gått för långt. Envis som få.
När en jobbarkompis installerade det i sin lägenhet fick han upp 4 andra nätverk, varav endast 2 är krypterade.
Så han kan ju avsluta sin internet uppkoppling och sitta och surfa på deras uppkopplingar.
Hursomhellst.
Nu har jag problem.
Har kopplat in ett jack men det vill sig inte.
Får ingen ton i telefonen.
Så hur felsöker man lättast ?
Jag vill ju veta om det är jacket som inte fungerar eller om det är min hemmagjorda kabel som går mellan jacket och telefonen som inte funkar.
Känner inte riktigt för att stoppa tungan i jacket och ringa hem samtidigt... (fegis)![]()
tobbeviking skrev:Ja en multimeter är bara fegt!!.....å andra sidan ganska bra ibland, är jag en fegis nu?!?!![]()
Men du säger att du bytt kontakter på telefonsladden, jag kan ju inte garantera det men 100% säkert kanske så är det lättast att få problem på dom sladdarna, detta vet jag av egen erfarenhet.
Det finns en hel uppsjö med olika RJ45pluggar för olika tråd, isolering, jada jada jada...
Kolla till att börja med så du verkligen har kontakt ände till ände på telefonsladden.
//Tobbe
Ghost skrev:Hur går det? *nyfiken*
Vira en bit koppartråd på testproben eller tejpa på en nål.tjockisbulle skrev:Multimeter är införskaffat.
![]()
Sockerbiten funkar, det piper i multimetern i ändorna på den skarvade biten...
![]()
Men hur ska jag testa RJ45 uttaget ?
Skall jag bara trycka ner multimetern i koppartrådarna som är i uttaget ?
Finns det nån risk att jag kortsluter nånting genom att testa dessa fel eller så ?
tobbeviking skrev:He he grattis![]()
Men det ser ut som du har liiite grov tråd till RJ45 jacket, fast huvudsaken är ju att det funkar![]()
Lycka till med fortsatta övningar![]()
//Tobbe
Du är välkommen, glöm inte lämna faktureringsadressen baratjockisbulle skrev:Mm lite grov men det funka.
tack för all hjälp.
![]()
Ska fortsätta med resterande jack , skall väl inte vara några problem sen när alla telefonerna funkar kör jag nätverket.
Återkommer om jag får problem![]()
tjockisbulle skrev:JAG FICK TON! JAG FICK TON! JAG FICK TON! JAG FICK TON!
![]()
![]()
![]()
![]() |
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2
2025-års Fat Boy Gray Ghost... |
![]() |
European Bike Week: 2-7 september 2025
Under veckan den 2 – ... |
Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion
Michael Schumachers Honda F... |
|
![]() |
Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti 202... |
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |