DR på TV4-sport

Lelle_olsson

Ny medlem
Gick med
9 Jul 2004
Ort
Sthlm
Hoj
VFR750
RAFFLANDE RACE I RUTAN
Sommaren 2009 drabbade ett drygt trettiotal oförvägna kombattanter samman i ett av de tuffaste startfält som synts i svensk dragracing, Pennzoil Top Doorslammer.

Pennzoil Top Doorslammer är klassen där bilarna fortfarande ser ut som bilar men kan ha det mesta under skalet.

Det handlar om metanolfrustande högpotenta V8-motorer med tusentals hästkrafter som plöjs ner i asfalten och slungar fordonen framåt, två och två. Först i mål vinner och går vidare till nästa omgång. Förloraren får dra sig tillbaka till depån och slicka såren.

Under sex onsdagskvällar kommer TV4 Sports tittare få stifta bekantskap med dessa moderna gladiatorer och deras fantastiska fordon i tv-serien Nitroz Burnout.

Rafflande dueller utlovas!

Produktionsbolaget Summer on Wheels har följt de fem deltävlingar i Pennzoil Top Doorslammer som körts i Sverige och i Norge i somras. Resultatet blev sex avsnitt på 30 minuter styck som kommer att sändas sex onsdagar i följd.

Onsdagen den nionde september klockan 18.00 brakar det loss.

(9/9, 16/9, 23/9, 30/9, 7/10 och 14/10)

Nitroz Burnout – TV4 Sport.

Missa det inte!

//Lelle
 
Last edited:
Konstigt att motorsport hittar fram till svensk tv. :tummenupp
 
Nyheter
Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP

För att fira den trefaldige...

Back
Top