Capt Awesome
1337
Kände inte Per Arne personligen men den klokhet och stora kunskap han besatt gjorde att han kändes som en naturlig del av SH. Det är en konstig känsla att han inte längre är med oss.
Vila I Frid
Vila I Frid
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Ja du P-A! Du har sedan länge hört hemma i Hall of fame här på Sporthoj. Jag har haft nöjet att få åka ihop med dig vid ett flertal tillfällen. Hela vägen ner till Kolmården vid ett tillfälle. Vi snurrade runt i hela Sörmalnd den soliga vårdagen. Att slänga käft med dig på Onsdagskörningar och Sporthojspubbar var alltid ett sant nöje.
Jag minns också när ett stort antal bikers samlades vid platsen Kalle Norton avled. Du gjorde en föredömlig insats för att trösta hans föräldrar när vi andra drabbdes av tunghäfta. Sånt är stort.
Oljetrådar och mekforum är ett rike där du var en kunglighet. Dina inlägg där har sparat många kronor åt hojägare riket runt. Du hade alltid kluriga tips redo till behövande bikers.
Det finns dock en tanke som slår mig framför alla andra: Dina insatser i oppinonsbildningen för byggandet av Viking Motor Park. Du tog fighten med miljötalibanerna i Enköping. Dina och andras insändare bidrog säkert till komunledningens positiva beslut. Tyvärr kommer du aldrig att få köra på din nya hemmabana. Fick jag bestämma skulle man resa en minnessten över dig vid denna anläggning. Det skulle vara något att samla pengar till.
/Ragge

|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |