Doneringsfond

dezir

Ny medlem
Gick med
11 Sep 2010
Ort
Stockholm
Hoj
Ingen
Hej!

Jag hoppas att denna tråd hamnar i rätt forumsdel nu. Jag är inte aktiv på Sporthoj i vanliga fall, men nu har jag en motorcykelrelaterad fråga och jag tror att ni är bäst att ställa den till.

Ett syskon till mig gick bort i en motorcykelolycka för ett tag sedan. Jag vill hedra mitt syskons minne genom att donera pengar till en fond. Fonden ska vara relaterad till mitt syskons motorcykelintresse alt. till olyckan. Det finns ju t.ex. cancerfonden, hjärt- lungfonden o.s.v., och bör väl finnas liknande fonder i mc-sammanhang också. Typ fond för att förebygga trafikolyckor.

Jag har ingen koll på detta område och behöver därför er hjälp. Jag tar tacksamt emot alla era förslag på olika fonder som är relaterade till mc, olyckor, trafik, ungdomar.

Tack på förhand.
 
Tack för era svar och förslag, och tack för att ni länkat vidare till sidor för respektive fond. Jag ska läsa igenom dem och noga överväga innan jag bestämmer mig. Men jag tar gärna emot fler förslag också!
 
Nyheter
Nicky Hayden-specialversion – såld för 2,5 miljoner

En exklusiv motorcykel med ...

BMW Motorrad Vision CE

På IAA Mobility 2025-mässan...

Höstrusch för våra fotografer

Inte bara sommarmånaderna, ...

Jonathan Rea avslutar sin racingkarriär

Efter nästan två decennier ...

Yamaha debuterar med V4 i MotoGP

Yamaha har meddelat att för...

Hojmys i Ugglans Park

Ända sedan början av 90-tal...

MC-mässan 2026

MC-Mässan är tillbaka 23–25...

Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Back
Top