Dominator vs Africa twin vs transalp

Jag har haft en Dominator -89 och en Africa Twin -02. Skitbra hojar bådatvå. Är du tillräckligt modig så går det att hålla bra tempo på grusvägarna även med negertwinnen, faktiskt högre än med dominatorn. Dessutom så är det en i alla avseenden en bättre hoj. Möjligen en aning mindre lättmekad.

Transalpen förstår jag inte vad den tillför, marginellt snabbare än en dominator men dyrare, mer plast och mycket tyngre.
Africa Twin och Dominator rekomenderas varmt!
 
DrBig skrev:
Hehe, ingen fara. Jag tar inte illa upp. Jag håller faktiskt med till en viss del, men jag har inget att jämföra med, och för mig räcker det till. Jag leker inte så mycket på låga varv, fort ska det gå. Tyngden stör mig inte heller, bara när man prövar brorsans 650, då märker man skillnaden på lekegenskaper. :3freak Fast drömcykeln är DL1000. Där borde det finnas lite mera knuff.
DL 1000??? och du snackar om lekegenskaper?
Det är väl som att brotta en container genom skogen? :yoparty
 
Daniel410 skrev:
DL 1000??? och du snackar om lekegenskaper?
Det är väl som att brotta en container genom skogen? :yoparty
Japp, men lekegenskaperna jämfördes ju mellan 650:n och 800:n. Och den dagen jag får råd till en DL1000 så har jag förmodligen vuxit upp en smula så jag inte har samma behov av att leka. :yoparty
 
*/ ?>
Nyheter
Nytt från Halvarssons: Mora V2

Halvarssons nya Mora V2 är ...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

Upprop mot hojförbudet på Nürburgring Nordschleife

Efter att motorcyklar förbj...

BMW R 12 G/S – ännu bättre med Wunderlich

Tysk precision möter äkta G...

Vinn en batteriladdare från CTEK

I samarbete med CTEK har vi...

Video: KTM 1390 Super Adventure S EVO!

Super Adventure och Teide ...

Bokningar pågår till Gotland Ring Bike Week!

Boka sommarens härligaste b...

Gotland Ring GPE Circuit i konkurs, verksamheten räddad!

Bolaget bakom den dagliga d...

Besöksstorm till MC-mässan på Elmia

Den svenska mc-mässan har v...

MC-mässan startar idag

Med start idag, den 23 janu...

Back
Top