Docol rör

asfalt svarvare

stödhjulsförare
Gick med
2 Mar 2012
Ort
i en lekstuga
Hoj
push montana 3c
om jag skulle få loss tummen och kröka ihop en ram- är då docol rör lämpliga?
ramen i fråga skulle vara till ett icke regbart 2-hjula fordon och med en 250 stånka som efter övertalning kommer upp i ca 23-24 friska kusar.
tig svets är det som gäller för svetsning- vilket tillsats material är isf lämpligt?

docol rören ligger på ca halva priset gentemot "reynolds" och i princip likvärdiga.

tänkte 22mm rör med ca 1.6 eller så i godstjocklek, ramen typ en seeley ram eller liknande.

//jj
 
Jag gillar hur du tänker Seeleystuk och en liten stånka är helrätt.

Jag är inte materialexpert men tittar man på specen för Docol är den ju utmärkt så får du de rören till rätt kurs slå till.
 
Dolcol är godkänt i dragracing där endast cromemolly har varit godkänt tidigare.. Uddeholm tog fram dessa rör till just rambygge.

Dolcol är betydligt bättre att svetsa i än cromemolly o det går utmärkt med mig gas eller tig då Dolcol är betydligt bättre svetsbarhet än cromemolly.

Vi kör bla detta i våra små 50-70-100cc moppe dragster o 50cc ger ca 20-24 hp 70 cc ca 25-30hp o 100 cc ger runt 35-40hp. Ramarna väger från några kilo typ 3 kg till 7-8kg. Vi gör 201 meter på 7-8,5sek o toppfart runt 120-140 km

Dolcol håller kanon bra trots tunna dimentioner.

Mvh
 
Varenda stål försäljning kan ta hem Dolcol rör från uddeholm. Kolla med den loka stållev om pris. Dolcol ligger ändå på ungefär halva priset av cromemolly.. Sedan är ju stålet tillverkat i sverige så transport kostnaden är relativt låg.
 
klistrar in länk på åtminstone ett ställe där dylika rör finns i mm och tum och en uppsjö dimensioner därimellan, jag har inte varit i kontakt med dessa ännu- men förutsätter att sidan och shoppen är aktiv.

http://www.meracing.com/

moddlaren- vilka dimensioner kröker ni ihop era skapelser i??, använder ni docol plåt till svinginfäsning oxo (asså att ni gör som vanligt folk- typ....med sidostycken på ramen)?

//jj
 
Nyheter
Framtidens hjälmar är här!

Bland finesserna finns ljus...

Öhlins, som under många år ...

Bridgestone lanserar nytt sportdäck

Bridgestone har presenterat...

Ny Suzuki-importör

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

Suzuki byter importör!

Suzuki SV-7 GX var en av Su...

MotoGP-säsongen avslutas i stor stil

Den traditionella finalbild...

Återkallelse av KTM 125, 250, 390 och 990 DUKE-modeller från årsmodell 2024

Är din KTM bland dem som sk...

Nordic Sport & Event sammanfattar 2025 års GGN

Pressrelease; Visby, 2025-1...

2026 års YAMAHA XSR900 GP

Yamahas Sport Heritage-seri...

Yamaha firar 70 år med klassiska Supersport-färger

Yamaha Motor firar sitt 70-...

Back
Top