Dkw/Nv 175cc Veteranare

Mangyver

Elit
Gick med
28 May 2007
Ort
Stockholm
Hoj
Cr 250 03 - Stulen
Hoppas jag postat det här rätt nu...
Tänkte lägga upp lite bilder på hojen jag tagit hem för att renovera, den är komplett och original sånär som på styret och att de saknas nån vajer.
Stått i en loge senaste 30 åren och de sjukaste var att inte innerslangarna torkat ihop, dom höll tätt när jag drog i luft me kompressorn :D
Tänkte även kolla om nån kan veta exakt vad modellen heter?
Samt om nån råkar ha lite bilder/ritningar/sprängskisser och kopplingscheman då jag måste byta ut en del saker i tändsystemet.
över till bilderna:








Har även fler bilder om de skulle vara av intresse...
säg gärna vad nu tycker om den =)
 
Kul med folk som bryr sig om äldre hojar!
Ser ut som du har lite och göra, men blir säkert bra:tummenupp
 
jo =)
Lär inte lacka om den, kul å försöka bevara så mkt som möjligt av den original, lär väl bli å byta ut alla slitdelar, skaffa original styre, och byta brytarspetsar m.m sen en rejäl tvätt såklart ^^
 
nice hoj.

kikade på en NV51a i vintras, som jag var sugen på att ta hand om, men kolven var sprucken och det verkar totalt omöjligt att få tag i nytt, så sket jag i det. Den såg förövrigt i princip identisk ut med den som du har. Så jag skulle tippa på att det är modell NV51 eller 52. Förutom styret då.

Sök på NV51, finns en kille som renoverade och regbesiktade in sin, han skriver om en återförsäljare som sitter på en massa delar till dom hojarna.
 
Nyheter
Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Dags för Mälaren runt 2025 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti 202...

Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka

Under 46:e Coca Cola 8-timm...

Sandvikens franskaste Triumph

I Norrtälje kunde vi se hur...

Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul

Den 2 augusti körde Hydet M...

A ride for our child, Tyra

MC-kortegen ”A ride for our...

Mälaren Runt #40 – 16 augusti

Lördagen den 16 augusti kör...

Back
Top