Djurförsök på primater

Det är sämre med kvävda spädbarn än katter men det säger väldigt lite om förövarens mentala hälsa tror jag.

Jag tycker diskussionen blir märklig, samtliga jordens problem kan viftas bort med att något annat är värre. Att det är väldigt dumt att behandla djur dåligt i onödan borde vara en värdering de flesta kan stå oreserverat bakom tycker jag.

Självklar bör alla fungerande människor stå bakom att djur inte skall lida i onödan.

Det diffusa kommer när människor börjar definiera vad som är onödigt.

Fråga en vegan vet ja.:crash
 
Nedkortat. Om det gäller forskning som kommer människan till gagn är det ok med dessa försök. De skall dock utföras på ett humant sätt som åsamkar så lite smärta / plåga / skräck som möjligt.

Nån som vet om försöksdjuren inte sederas? Om nej, varför inte? Kostnad? Djurens upplevelse mindre värd än droger?

De som utför dessa experiment, är det en särskild utbildning för att hantera djur av olika slag i experimentellt syfte? Känns som om en sådan utbildning ligger nära en läkarutbildning. Vill man inte bli läkare / forskare / vetrinär för att hjälpa till och är det inte med detta i åtanke rätt konstigt med dessa hårdhänta, sadistiska hanteringar av djuren?
Alla som hanterar levande försöksdjur måste gå kurs innan de får börja.

På universiteten finns dessutom särskilda djurhus med heltidsanställd personal som har specialistutbildning och sköter den dagliga driften.
 
Apropå sadismen finns det säkert spaltmeter med text i ämnet; hur diverse människor begått diverse övergrepp för att, eller på grund av, att man distanserar sig från offret. Jag låter väl som en blockflöjtare 3.0 men jag tror den som slår apan mest mår sämst.

Trots det känner man för att kasta dem framför tåget. :mattias
 
Nyheter
Yamaha R7-vinnarens rapport: ”Ett riktigt monster på kurviga landsvägar!”

På MC-mässan i vintras anor...

Nisse Hedlund bortgången

Den legendariske motorkonst...

En dag på dragstrippen

Efter att ha varit aktiv so...

Steve McQueens Scott Squirrel till salu

Detta Scott Flying Squirrel...

Dags för Strängnäs Bike Show!

Sista lördagen i augusti är...

Bikeweekend på Kjula denna helg

Den 22-23 augusti är det da...

Motorcycle Inferno #8

Den 5 september blir Laxhol...

Tiotusentals körde Mälaren Runt

Lördagen den 15 augusti gen...

Mälaren Runt fyller 40 år

Nu på lördagen den 15 augus...

Steve Holcombe klar för GGN!

Pressmeddelande 2026-08-10 ...

Back
Top