Ditt pinsammaste mc-minne!

General E skrev:
2125182 Har säkert tutat vid tretti olika tillfällen när jag ska trycka på startknappen.
Ger alltid ett seriöst intryck.

Jag brukar tuta när jag ska blinka eller stänga av blinkersen. Ger också ett mycket seriöst intryck...
 
imaster skrev:
2125588 Jag brukar tuta när jag ska blinka eller stänga av blinkersen. Ger också ett mycket seriöst intryck...

Du också, visst känner man sig som en :tomten !
 
JT skrev:
2125786 Du också, visst känner man sig som en :tomten !

Japp... Särskilt när man legat bakom nån ett tag och väntat på omkörningstillfälle, ska precis blinka ut och tutar! Shit, vilket intryck man gör... :näsblod
 
imaster skrev:
2125823 Japp... Särskilt när man legat bakom nån ett tag och väntat på omkörningstillfälle, ska precis blinka ut och tutar! Shit, vilket intryck man gör... :näsblod

Med mina fodrade handskar är tuta, blinkers och hel/halvljus samma knapp. :3freak
 
Blir så less...
Höll precis på att träna lågfarts konbana på infarten, har grus på infarten, men det gick bra igår. Har precis gjort i ordning hojen, nypolerade kåpor och nya blinkers fram... Tro på fan att man såklart ska lägga ner hojen vid vändningen, framhjulet drog iväg på lösgruset och hojen la sig fint på höger sidan, med resultatet att en kåpa blev repig, och jag knäckte höger blinkers :( Ingen med konbana på infarten alltså....
 
Skulle igenom centrum i samhället jag växte upp. Skjutsade en polare på min DT50. Kom på trottoaren mot en järnvägskorsning och hann se att bilarna på vägen stog stilla... Tittar rakt fram och ser att det kommer en bom svepandes ner mot mig, duckar som en riktig ninja och glider preciiiiis under. Polaren kände hur nåt snuddade huvudet. Hade vart snyggt att bli mosad av bommarna inför alla!

Har inte hunnit köra mer än ca 30 mil med nya hojen. Men när kortet är i hamn ska jag nog kunna bidra med en och annan historia om MC jag med.
 
Skulle upp till bohus med tjejen någon storhelg ifjol, vi i pressar oss fram i rusningstrafiken i Gbg och når i sakta mak Tingstadstunneln. Ja vad händer på sämsta möjliga plats? Soppatorsk mitt i tunneln :huvet
 
Inte heller ett MC-minne, men delar med mig ändå :)

Åkte bil till minuten med min flickvän för att ta ut lite stålar. Tog ut stålarna och gick tillbaka till bilen, öppnade passagerardörren och satte mig. På med bältet och allt.
Problemet var bara att det va fel bil! Hon hade kört fram en bit för att lämna plats till fler bilar bakom.
Något pinsamt kan jag säga...
 
Mitt pinsammaste mc-minne tog place när jag hade min 125a, Aprilia AF1 -91.
Stod parkerad utanför ett av stans caféer, mitt i sommaren. Uteservering och hela kitet, och givetvis sitter där flertalet najs chix. Och som cool 16-åring med nytaget mc-kort ville man ju att allt skulle gå enligt planerna. Gick fram till hojen, på med hjälmen, ner med mitt tonade visir, kaxig som satan. Startade upp den och varvar litegrann för att få lite uppmärksamhet, lägger i ettan och ska göra en liten rivstart ut från parkeringen (som är uppe på en cykelbana, med ganska hög trottoarkant). Jag kommer 20 cm, framhjulet går ner i gatan......SMACK!.....styret vrider sig och jag tappar hojen rakt ner i gatan. Blinkersglas osv flyger ut över vägen och jag fattar inte vad som har hänt. Aha! Kommer sedan på att jag visst hade ett skivbromslås på :P Fort som satan låste jag upp det, lyfte upp hojen och panikkörde ifrån en skrattande folkmassa. Skador på hojen - trasigt blinkersglas, skador på mig - förlorat självförtroende, skadat psyke osv!

Nu för tiden glömmer jag aldrig mitt lås :P
 
Last edited:
När det var dags för mc-kortet ville jag köra 125:a först, hade aldrig kört växlad moppe. Efter två gånger på 125:an var det dags för den tunga MC:n. Den 125:a som skolan hade var säkert 10 år gammal så man fick ju gasa rätt friskt för att komma iväg. Sätter mig på den "riktiga" MC:n och vrider på på samma sätt som på 125:an, hänger som en vimpel från styret med benen rakt bakåt och hör att läraren sitter i bilen bakom och asgarvar.
Lärde mig skillnad på vridmoment ialla fall.
 
2006 så skulle jag å ett par polare till Lelleträffen.:tummenupp Resan gick bra tills det var landsättning i Visby hamn. Det var dags att gränsla cykeln,men dum som man är så reste jag först upp mc:n sparkade tillbaka stödet och skulle slänga över benet varvid det nämda benet fastnade i backväskorna...Hallå! Trajjan å jag dråsar synkroniserat i backen mellan alla andra cyklar. och där fick man ligga å skämmas tills ett par förbarmande knuttar gav mej en hjälpande hand.
 
När jag precis hade tagit körkort så skulle jag åke till morsans jobb och visa upp hojen för henne. Sagt och gjort... Men när jag skulle åka därifrån så ville jag dra på lite för att visa det maffiga ljudet av en v-twin... Problemet vad bara att jag fick upp lite för hög fart så jag bromsade och svänga bäst jag kunde men det slutade med att jag åkte upp på en liten trotoarkant och in i ett buskage... Väl medveten över hur kul det sett ut börjar jag asgarva i hjälmen och vänder mig om ifall nåt sett min proffsiga körning men som tur hade alla gått in! :)
 
Skulle stila utanför trafikskolan mc lärare som man är.. ner med sidostödet innan foten når backen med stilla stående hoj.problemet var att denna gång så åkte stödet inte riktigt ut i sitt läge var på man tippar lite fint och möter asfalten:)
 
Nyheter
Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Custom Bike Show 2025

Den 7 juni var det åter dag...

Forged följer tre baggerbyggen

Tre amerikanska hojbyggare ...

Trendbrott: Rullgrusolyckor med MC minskar

Statistik från försäkringsb...

Mc-olyckor kopplat till rullgrus minskar

Trendbrott: Statistik från ...

Back
Top