valmers skrev:Ibland känner man att det finns hopp även för hopplösa Sverige.
Om moderaterna bygger sina framtidsförhoppningar på huruvida kungahuset får vara kvar eller inte verkar det tufft för fredde i framtiden!

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
valmers skrev:Ibland känner man att det finns hopp även för hopplösa Sverige.
Goodstuff skrev:Det finns väl dessutom betydligt viktigare politiska frågor än kungens vara eller inte vara. Tex att en kvinna dör var tionde dag pga våld från en manlig bekant/släkting.
t-rex skrev:Som jag ser det finns det en direkt koppling mellan kungens vara eller icke vara och denna misshandel. Både misshandeln och kungen kommer från en tid då patriarkala härskarkulturer stod högt i kurs, dvs medeltiden. Avvecklar vi det ena kommer det andra också att försvinna.
.....
Chrille skrev:Nej, nej din dumsnut! Sånt kan vi inte diskutera!
Då måste vi förlika oss med att flera av SH-medlemmarna slår sina tjejer, att säkerligen någon av våra privata vänner gör det och rätt vad det är kan vi börja prata alkoholism och annat som också är verkliga PROBLEM!?!?
Så kan vi väl inte göra?!
Nä, HEJA KNUGEN!!
t-rex skrev:Hmmm, jag ser den självklara lösningen här. Vad kostar ett vårdhem? Calle abdikerar, den del av apanaget som inte går till att underhålla (några) slott går öronmärkt till ett vårdhem/tillflyktsort för misshandlade kvinnor med Calles namn på. Alla blir nöjda!
t-rex skrev:Som jag ser det finns det en direkt koppling mellan kungens vara eller icke vara och denna misshandel. Både misshandeln och kungen kommer från en tid då patriarkala härskarkulturer stod högt i kurs, dvs medeltiden. Avvecklar vi det ena kommer det andra också att försvinna.
Eller blev det fel nu....?
Vår förhoppning är att få bort cancersvulsten socialismen, med ett bibehållet kungahus.t-rex skrev:Om moderaterna bygger sina framtidsförhoppningar på huruvida kungahuset får vara kvar eller inte verkar det tufft för fredde i framtiden!![]()
valmers skrev:Vår förhoppning är att få bort cancersvulsten socialismen, med ett bibehållet kungahus.
Goodstuff skrev:Bra idé.
För övrigt undrar jag vad du ska göra med 160 däck? Öppna firma?
Utveckla?t-rex skrev:Så politiskt sett köper ni inte konceptet konkurrens?
t-rex skrev:Så politiskt sett köper ni inte konceptet konkurrens?
valmers skrev:Utveckla?
t-rex skrev:Edit: Och ur denna konservativa aska kommer sedan Liberalerna att sprida sitt budskap, deportera calle till nya caledonien och skapa en ljus framtid för alla!!!
valmers skrev:Det vidriga äcklet Palmes sympati med allehanda kommunistdiktatorer världen över ska vi inte ens tala om.
capi skrev:@Gladh och co
En uppriktig ursäkt till dig/er för de spydigheter som runnit mellan mina fingrar. För att uttrycka det milt: Ibland har jag lite otur när jag tänker.![]()
capi skrev:Jag antar att du tycker att det är ett lämpligt sätt att tala om de döda?
Markus skrev:Får man inte prata strunt om döda politiker? Skönt, då kan alla sossar hålla truten om Thatcher och Reagan snart, så kan vi andra beundra i lugn och ro inom kort.
Det är ett lämpligt sätt att tala om en rabiat vänsterstofil som kröp för alla kommunistdiktatorer världen över. Dessbättre blev det med stor sannolikhet hans waterloo.capi skrev:Jag antar att du tycker att det är ett lämpligt sätt att tala om de döda?
Som självutnämnd försvarare av de döda så får jag väl trösta mig med att karma-lagen brukar ta hand om sådana som dig tids nog.
Retrohoj från Honda presenterad på Suzuka
Under 46:e Coca Cola 8-timm... |
|
![]() |
Sandvikens franskaste Triumph
I Norrtälje kunde vi se hur... |
![]() |
Hydet Dirt Drag #2 – Helt enkelt skitkul
Den 2 augusti körde Hydet M... |
![]() |
A ride for our child, Tyra
MC-kortegen ”A ride for our... |
![]() |
Mälaren Runt #40 – 16 augusti
Lördagen den 16 augusti kör... |
![]() |
Specialbyggd Yamaha XSR900 GP
För att fira den trefaldige... |
![]() |
Dragracing-EM på Tierp Arena 7-10 augusti
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
![]() |
Tierp Arena värd för EM i Dragracing
Den 7–10 augusti 2025 förva... |
120 unga motocrosstalanger från hela världen möts i Uddevalla
Screenshot Den 16–17 aug... |
|
En vecka kvar!
Nu är det exakt en vecka kv... |