De svarta små plåtisarna..?? (kameror)

Calle^^

Bara ett år kvar!!
Gick med
25 Jun 2005
Ort
Göteborg
Hoj
No bajk
Jo är d någon som vet va det är för typ av små kamror dom satt upp runtom på lederna..? Är d för underhåll.?? Det är små svarta plåtlådor.! Iaf så sitter dom väl oftast vid moten.. Och väldigt lågt placerade. Dem gamla underhålls-kamrorna sitter ju mycket högre upp än dessa.. Typ mitt på lycktstolparna.. Om inte högre än så.. Iallafall så slog d mig en liten hemsk tanke då ja åkte igenom lundbytunneln mot älvsborgsbron.. I tunneln sitter d ju nya livräddare..! Och då reg.plåten sitter bak på mc.n är ju chansen att få böter via en livräddare lika med noll om föraren å hojen inte e riktigt känd.. Men när man sen kommit ut ur tunneln sitter d 2 st kamror som är riktade mot bron/från tunneln.. Inte är d väl nån kamera som fotar dig när du åkt ut..?? :confused:
 
Följande text är stulen från ett annat forum:

"Kamerorna används för att registrera aktuella restider längs olika trafikleder. De registrerar bilarnas nummerplåtar, och genom att mäta hur lång tid det tar för bilarna att förflytta sig mellan två kameror kan man bedömma trafikflödet.

Eftersom kamerorna automatiskt tolkar nummerplåtarna och sedan kryptear/avidentifierar informationen så räknas de inte som övervakningskameror. Det går inte att se att en viss bil passerat en kamera. Det enda som går att få ur systemet är tiden det tagit för ett okänt fordon att ta sig mellan två kameror.

Gå in på http://trafiken.nu/ och klicka på Trafikläget, och därefter Restider. Där finns aktuell data från kamerorna.

Själva tekniken finns beskriven här: http://www.vv.se/restider "
 
Last edited:
Nyheter
Bike kör Stark Varg EX!

Under hösten kommer Bike gö...

Customhoj Bike Show 2026

Den 23 till 25 januari körs...

Racing på Kjula Dragway till helgen

Den kommande helgen (23-24 ...

Harley-Davidson och MotoGP lanserar Harley-Davidson Bagger World Cup

Harley-Davidson och MotoGP ...

BMW Motorrad International GS Trophy 2026 körs i Rumänien

Platsen för BMW Motorrad In...

Strängnäs Bike Show den 30/8

Sista lördagen i augusti är...

Mälaren Runt – Tillbaka till rötterna

Under lördagen kördes Mälar...

Fat Boy Gray Ghost – 35 år efter Terminator 2

2025-års Fat Boy Gray Ghost...

European Bike Week: 2-7 september 2025

Under veckan den 2 – ...

Michael Schumachers Honda Fireblade såld på auktion

Michael Schumachers Honda F...

Back
Top