Dax igen, jag kan inte välja hoj!!

Det enkla valet är ju att köpa en ny R1 -05. Den har ju funkat för dig i 2 år med bara en vurpa om jag uppfattat det rätt. Jag vurpade en eller två gånger per säsong när jag körde motorcykel på 60-talet. Lowsiders och en omkullbromsning. Men inte bytte jag hoj för det.
Kanske kan den här vara till någon hjälp. http://cycle-ergo.com/
Annars är det som du redan börjat med att kolla runt på webben, tex reviews http://www.motorcyclenews.com/ och fråga här.

Tack! Det var kul och kanske lite trovärdigt att kontrollera storlekarna på sidan:)

Har jag förstått dettta rätt? Du har ca 4 års MC-vana, varav två på vuxen hoj, + en handfull bandagar i bagaget och du befarar att en 09:as R1:a är för klen i ramen för dina behov?

Vad vill du uppnå med ditt motorcykelliv? Träna på att posera eller lära dig köra bra?

Mitt råd är att du köper en hoj för 50 000:- och att du nu så här alldeles i början av din MC-karriär istället lägger 100 000 kr på att utbilda dig till en bra förare. Sen kommer du må gott när du med en 10 år gammal hoj kör i cirklar runt fjantposörer som kommer med sina språjlans megasuperduperbikes med kvadrohydrafonisk tractioncontrol inbyggd i deras kolfiberförstärkta startnycklar.

Jag hör dig.

Kan inte låta bli att posera:tuttar

Men försöker just nu att hitta något under 100000 iaf
 
Last edited:
Nyheter
Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Recension: Gilles MUE2 fotpinnsats

Om du vill förfina din hoj ...

Australiskt stjärnskott klart för GGN 2026

20-årige australiensaren Wi...

Alltid redo för regn

Håll dig torr på hojen – ny...

Bridgestone dominerade i Suzuka 8 Hours

Pressrelease från Bridgesto...

Publikrekord under World Ducati Week

Ducati slog publikrekord un...

Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Back
Top