Datum

Men det där tidsformatet används ju bara av landet "over there" där man kan tro att de mäter tid mellan tumme och fot. Vad hände med ISO 8601 dvs 2020-10-10 10:20:20?
 
Men det där tidsformatet används ju bara av landet "over there" där man kan tro att de mäter tid mellan tumme och fot. Vad hände med ISO 8601 dvs 2020-10-10 10:20:20?
Allt blir fanimig mer och mer amerikaniserat, amerikanska datumformat, särskrivning och folk blandar in mer och mer engelska ord (jag ska köpa rearsets till min hoj tex) :huvet Det blir ju ännu bättre av att det blandas friskt, YYMMDD, DDMMYY, YYDDMM. Snart blir det väl 12h-tid i Sverige också, men utan AM/PM :gnissla

Jag ser mer fram emot 2038-01-19, eller dagen efter kanske rättare sagt.
 
Det som Hoztic berör, ett datum som får ett déjà vu efter år 2039-01-19 03:14:07 på 32-bits unix som gör en tidsresa tillbaks till 1901-12-13 20:45:52
 
Nyheter
Anpassad service för Ducati Desmo 450 MX

Ducati lanserar serviceinte...

Oro för batteriet

Batteriet oroar mest – men ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Video: Ducati Hypermotard

Bikes Rikard Ploj åker ner ...

Bike-Dagarna har öppnat!

Vinn en airbagväst från Dai...

H-D Pan America 1250 Limited provkörd

I nummer 5 av Allt om MC ko...

Custom Bike Show den 6e juni.

När Twin Club MC i Norrtälj...

Tidigare SMC-profil tar över som ordförande i Svemo

Mötets ordförande Anna Iwar...

The Distinguished Gentlemans’s Ride 

Den 17 maj är det åter dags...

Stor invigning på Sulas MC

Efter att Sulas MC bestämde...

Back
Top