Dagens Blocket! (mc-relaterat)

Man undrar ju vad som hände med växellådan när dom tog ut 14 hästar till?
Är det därför den är ny ?
Blir ju förbannad när jag läser annonsen. Skriker deperation.

Säljs av AHAB investment group. Avregistrerad för f-skatt. Inga bokslut inlämnade någonsin. Stay away.
 
Ja det är ju ingen banhoj, men först till Basel blir man nog, även om du kör en Panigale… :)


Basel ploppar upp igen.
Jag kan berätta att det inte är någon speciellt rolig stad. Inget ställe att skynda sig till direkt.


Edit:.
...men okay: jag kan berätta varför just Basel så ofta dyker upp när det handlar om att ta sig någonstans fort.

Det är det snart 100 år gamla projektet HaFraBa som bränt sig in i det kollektiva undermedvetandet.

CH-000957-X-30474_Stoecklin.tif.jpg

HAFRABA-project-for-Hamburg-Genua-motorway-1927-Source-E-Gruber-and-E-Schuetz-Mythos.ppm.png

Ett privat initiativ att skapa en obruten autostrada, avgiftsbelagd(!) diagonalt genom Tyskland.

Detta var innan Nationalsocialisterna tog över och gjorde projektet till sitt egna. Organisation Todt erkände aldrig förarbetena som pågått under hela -20 talet utan döpte om hela klabbet till Reichsautobahn.

Det privata konsortiet förde förhandlingar med franska, schweiziska och italienska intressenter om en sömlös fortsättning och förgrening från Basel till Italien, Iberiska halvön und so weiter.
Nazisterna hade en lite annorlunda approach.

Tänkte ni ville veta.
 
Last edited:
Basel är annars en trevlig knutpunkt när man kör söderut, tex till Italien. Stuttgart-Freiburg-Basel-Chamonix och sedan Turin osv.

Inte så få K1200/1300S har tagit den vägen en långhelg…
 
Jag vill tipsa om en annons på Blocket: Yamaha Tracer Inkörd https://www.blocket.se/annons/goteborg/yamaha_tracer_inkord/108138774

Köpsuget infann sig direCkt!


Om ni är intresserade av den här motorcykeln så rekommenderar jag att ni provkör den hos en auktoriserad MC-handlare. Jag kan inte låta en testpilot köra den här mycket kraftfulla maskinen för nöjes skull.

Lite mer om Yamaha Tracer 900: Den har en Cross-plain motor som producerar runt 115-119 hk (samma som MT-09), den har 6 växlar och toppar runt 270 km/h (det har den här gamla gubben aldrig bevisat:-). Så, det är ju bara R1orna som kan hänga med.


Så, testpiloter, däcksparkare, besserwissers och ni alla som drömmer om den ultimata sporttourern och inte har den finansiella kapaciteten, ni får vänta. Det här är en kontant affär, swisch är att föredra och självfallet bjuder jag på en tur på bönpallen för en seriös köpare då testkörning inte går att genomföra på grund av försäkringsregler.


Oh vad jag vill handla av den killen.
 
Köpsuget infann sig direCkt!




Oh vad jag vill handla av den killen.
Jag vill mer åka med på bönpallen.
Undrar vilket testomonster till Tracer han har snubblat över som klarar 270 blås, men en sådan ruta.

Min rör sig inte ett dyft över 235 mätarfart, med mindre ruta och mig slickad på tanken. Inget att rekommendera alls, eftersom bakänden svajar betänkligt i sådana farter. Den är nästintill på väg in i självsvängning när det går över 220 på mätaren.
Då har han 50 blås till på sin. :Bugar
 
Jag vill mer åka med på bönpallen.
Undrar vilket testomonster till Tracer han har snubblat över som klarar 270 blås, men en sådan ruta.

Min rör sig inte ett dyft över 235 mätarfart, med mindre ruta och mig slickad på tanken. Inget att rekommendera alls, eftersom bakänden svajar betänkligt i sådana farter. Den är nästintill på väg in i självsvängning när det går över 220 på mätaren.
Då har han 50 blås till på sin. :Bugar
Visst var de spärrade vid 210 men det var kanske bara första generationen?
 

Jag tror det är den där Torgil(?) engelsmannen i värtahamnen som byggt denna, han bygger väldigt fina VMax och SR. Hög klass. Hans kunder betalar nog betydligt mer än så här. Fast jag undrar varför han inte sänkt gaffelbenen ordentligt…
Fjädring, geometri och körbarhet, månne?
Påminner om original stuk, men lägre. Kan inte vara mycket slag kvar bak.
Skulle vara förnämligt om någon toge med dessa parametrar i bygget. Man undrar i sitt stilla sinne hur det blir när gaffelbenen sticker upp 8-9 cm på en redan wobblig +250kgjapsfyra, cb 900f t ex?
Den här ser ju körbar ut, om än en smula stram.

Edit;
Nej, jag blandar inte ihop första årgången SR med radfyrebyggen. Kommentaren gällde gaffel och kronor.
 
Last edited:
Nyheter
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027

Brembos nya carboceramiska ...

Ducati lanserar Desmo450 EDS

Ducati lanserar Desmo450 ED...

Custom Bike Show 2026

I år var det 52a gången Cus...

Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!

Med en månad kvar är det gl...

Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp

I motorvärlden finns det ha...

Inga mirakelbatterier ändå?

Rabalder kring Verge: Har s...

Custom Bike Show på lördag!

På Sveriges nationaldag, nu...

Bilder från DGR 2026

Den 17 maj kördes The Disti...

ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige

PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,...

Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!

Det är med glädje vi pratar...

Back
Top