Old Badger
SportHojsentusiast
Jag vill tipsa om en annons på Blocket: Suzuki 750 https://www.blocket.se/annons/ostergotland/suzuki_750/105061147
Vilken... Fin ?
View attachment 478450




Modärnt!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Jag vill tipsa om en annons på Blocket: Suzuki 750 https://www.blocket.se/annons/ostergotland/suzuki_750/105061147
Vilken... Fin ?
View attachment 478450




Ojojoj vilka guldklimpar båda NC modellerna.Min lilla Chromebook som jag älskar sedan många år är inte kompis med blocket så jag kan inte länka tyvärr. Men finns en NC24 med Rothmanns lackering, även en fin NC30 och inte minst en GSX-R 1100 i väldigt fint skick till salu i Halland, eller ett angränsande län. Inte gratis, men rimliga pengar. Riktigt fina hojar faktiskt!
Tyvärr inte, är usel på att pruta. Det blir att betala rakt av till full pris när jag handlar. Och några "pandemi-priser" har åtminstone inte jag sett till när det gäller hojar. Utan det är som vanligt - får man inte fullt pris med råge, så rullar man in hojen i garaget och försöker igen till våren. För det vet man ju - en mc i garaget är bättre än pengar på banken. Hojar stiger bara i värde.Jag med. Trodde du kunde det här med att tokpruta ju![]()
Det var ju ändå värt 7 papp
Det blir svårt att hitta ny bakbromsvajer till den. Svårt att hitta den som hoppat ur. Skulle nog säga att det är omöjligt.
125an! Var är projekttråden?!Klart man bygger backcykel -22, alla andra gamla stilar har blivit mainstream
Vad menar han egentligen? Har slangen gått av? Eller är det stången från pedalen till bromscylindern han menar?
Eller är det bara luft i bromsen eller nåt och han tror det är vajer?
Någon ljuger....Då är det nog vajern inne i gummihölstret som gått.
Svår att byta, och just den delen verkar ha utgått enligt Yamaha.
Tror inte han ljuger medvetet (så mycket)Någon ljuger....
Enkelt för den händige, eller någon hundring på en verkstad....
Kan ju inte vara så svårt![]()
Men.....han hade visst inte tid att göra det själv.....så....

Tänker mest på att han (som så många andra) ger en prisbild över vad det kostar att fixa det (några hundra), och samtidigt sänker den med 7 lökar.Tror inte han ljuger medvetet (så mycket)
Han eller någon annan har kört den och bakbromsen tar inte eller lampan lyser inte längre.
Han har ingen koll och tänker det är som en cykel och wiren har hoppat av alternativt så är det någon del som liknar en wire som är loss.
Ren gissning så är det fjädern till bakbromsljusets givare som hoppat av.
View attachment 478601
Det är samma som när det står "lite jobb kvar", eller "bara koppla in elen", "förgasarjustering". Det innebär antagligen att säljaren försökt fixa problemet i tre månader och gått bet, och tvingas sälja istället. En hoj som går bra och är besiktigad är förstås betydligt mer lättsåld, så varför inte ordna det "lilla problemet " först istället.Tänker mest på att han (som så många andra) ger en prisbild över vad det kostar att fixa det (några hundra), och samtidigt sänker den med 7 lökar.
Det verkar ju vara ett normalförfarnade när man som säljare förmodligen anar att felet är mycket större än vad man vill ge sken av.
"Enkelt fixat" tycker jag är en generell vaningsklocka, eftersom säljaren i så fall skulle fixat det själv, och sluppit att annonsera ut en defekt pryl.
Men jag kanske är en petig och vrång surgubbe![]()
Tänker mest på att han (som så många andra) ger en prisbild över vad det kostar att fixa det (några hundra), och samtidigt sänker den med 7 lökar.
Det verkar ju vara ett normalförfarnade när man som säljare förmodligen anar att felet är mycket större än vad man vill ge sken av.
"Enkelt fixat" tycker jag är en generell vaningsklocka, eftersom säljaren i så fall skulle fixat det själv, och sluppit att annonsera ut en defekt pryl.
Men jag kanske är en petig och vrång surgubbe![]()
Fast i det här fallet så äger han ju en elektronikbutik som säljer telefoner eller nått och hinner inteDet är samma som när det står "lite jobb kvar", eller "bara koppla in elen", "förgasarjustering". Det innebär antagligen att säljaren försökt fixa problemet i tre månader och gått bet, och tvingas sälja istället. En hoj som går bra och är besiktigad är förstås betydligt mer lättsåld, så varför inte ordna det "lilla problemet " först istället.

|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |