Leffes Brudmagnet...

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.

Finns det NÅTT bra med -42 papper då?Säljaren hävdar "kalaspapper":
View attachment 466137
Jag menar något annat:
View attachment 466138
Kalaspapper är "Alingsåspapper" med goa formuleringar som "motor utbytt", "framgaffel förlängd" och "gaffelvinkel ändrad" - men dom kostade pengar.
Hojen i annonsen är trubbel på allvar den dagen tumskruvarna dras åt.
Finns det NÅTT bra med -42 papper då?
Nix, det är papper på en krigare - sidventils WLC.
Motorn som sitter i nu är en EVO - en blind man kan känna sig fram med händerna och berätta att här är något jääävligt fel.
Folk håller på att förstöra detta med "besiktningsfriheten" alldeles, och rekylen kommer bli brutal - och drabba oss alla.

Grymt - grattis!
Grymt - grattis!
Ser ju bra ut på håll i alla fall.
Vad är planen, blir det vardagsrummet eller någon skogstur....eller både och?
December känns som en riktigt bra fyndmånad, när föräldrar och farföräldrar kommer på att skitungarna måste få Ipads och nyaste grafikkortet till speldatorn, då ryker den där gamla hojen som har flyttats runt varje vår och höststädning, eller??![]()

Äh, va ju snygg juh!Härligt! En krashad gammelhoj som är fult ombyggd! Bra pris!!! …Not!
Detta är fan nära bedrägeri…
![]()
Sport säljes i hela Sverige | Blocket
Blocket är hela Sveriges marknadsplats inom kategorin sport säljes i hela sverige med över 1340 annonserwww.blocket.se
Äh, va ju snygg juh!
Men inte för 43 lax kanske...
Det heter ju "Skåda ej given häst..." men jag skulle vägra öppna garagedörren för något liknande - inte ens om jag FICK 4,300 - möjligen om jag fick 43,000.Cx500 skulle inte ens betala 43 kr för det fula eländet
Jag har alltid haft svårt att förstå vad det är som så många ogillar med CX500. Jag tycker modellen är rätt tuff och skulle kunna tänka mig en sådan i garaget, helt utan att jag skulle kräva extra ersättning för det.Det heter ju "Skåda ej given häst..." men jag skulle vägra öppna garagedörren för något liknande - inte ens om jag FICK 4,300 - möjligen om jag fick 43,000.
En original CX500 garageparkerad och i bra bruksskick skulle jag kunna tänka mig betala 20,000 för. Det jag inte är sugen på är att ta över andras kraschade drömmar - som inte är mina drömmar. Det är lite svårt att bygga vidare från andras vinkelslipade idéer.Jag har alltid haft svårt att förstå vad det är som så många ogillar med CX500.
Den är väl ändå rätt ful, både linjen tank - sadel och hela motorn i sig. Men en pålitlig arbetshäst, känna lite Volvo 240 på två hjul. "Trevlig" cykel. En av de få hojat som garanterat rullar över 10000mil, att köpa en som gått 7-8000 är inga problem. Hade en på 90-talet, inget direkt man saknar idag.Jag har alltid haft svårt att förstå vad det är som så många ogillar med CX500. Jag tycker modellen är rätt tuff och skulle kunna tänka mig en sådan i garaget, helt utan att jag skulle kräva extra ersättning för det.
Jag har iofs förstått efter alla år här att min smak skiljer sig en del från allmänheten och inte ens jag skulle betala några större pengar för exemplaret i annonsen, men en lätt modifierad originalare ligger inte alls långt borta.
Äh, va ju snygg juh!
Men inte för 43 lax kanske...
Den är väl ändå rätt ful, både linjen tank - sadel och hela motorn i sig. Men en pålitlig arbetshäst, känna lite Volvo 240 på två hjul. "Trevlig" cykel. En av de få hojat som garanterat rullar över 10000mil, att köpa en som gått 7-8000 är inga problem. Hade en på 90-talet, inget direkt man saknar idag.
|
|
Brembo inför nya Hyction‑bromsskivor i WorldSBK 2027
Brembos nya carboceramiska ... |
|
Ducati lanserar Desmo450 EDS
Ducati lanserar Desmo450 ED... |
|
|
|
Custom Bike Show 2026
I år var det 52a gången Cus... |
|
|
Gotland Ring Bike Week ´26 går mot deltagarrekord!
Med en månad kvar är det gl... |
|
|
Från familjeföretag till modern motorhub – Ljunggrens Motor växlar upp
I motorvärlden finns det ha... |
|
|
Inga mirakelbatterier ändå?
Rabalder kring Verge: Har s... |
|
|
Custom Bike Show på lördag!
På Sveriges nationaldag, nu... |
|
|
Bilder från DGR 2026
Den 17 maj kördes The Disti... |
|
|
ZXMOTO – nytt mc-märke i Sverige
PRESSMEDDELANDE, Köpenhamn,... |
|
|
Gotland Ring Bike Week, välbokat trots turbulens i bolaget!
Det är med glädje vi pratar... |