Dagens bild

För bana eller köra alls?
På bana och tävlingar med internationell status. Lokala Thailändska tävlingar tror jag inte har någon gräns tex "Sai Ban" finns några gamla Isle of Man förare och några andra äldre herrar som tävlat internationellt.
 
img_8248-jpeg.2696325

801 får fixa hämtmat.
 
Många tvåhjulingar ute och brummar dessa dagar. Jag har sett allt från bamsar med väst och generöst prutt i rören till skinnklädda sportisar med färgglada hjälmar, och modiga akrobater med skimrande lila fälgar som ställer sig på sätet och braapar modigt bland bilarna och vinkar. Då känner jag hur ratten klibbar av handsvetten, och jag håller rejält avstånd.

Själv blev jag bortförd av utombölingar ikväll. Jag sögs upp i en stor tunnel, och när jag kom ut var allting upp och ner!?

IMG_4220.JPG

Dock ingen fara, en bakåtkullerbytta på åkern i skymningen återställde hjärncellen till gårdagens backup, och jag kunde fortsätta mitt äventyr ut i pastellkvällen.

IMG_4217.JPG
 
Var det dig jag såg vid bensinstationen i Rimbo? Jag på en Husqvarna 701 och min polare på en Desert X.
Det stämmer alldeles utmärkt :) En av er hade en väldigt färgglad hjälm.
Utgår ifrån Rimbo och 77ans mack besöks efter varje tur. Körde grus utåt Beateberg och slipade på mina lågfartskunskaper 🤣
 
Det stämmer alldeles utmärkt :) En av er hade en väldigt färgglad hjälm.
Utgår ifrån Rimbo och 77ans mack besöks efter varje tur. Körde grus utåt Beateberg och slipade på mina lågfartskunskaper 🤣
Jag med den färgglada hjälmen:) Tänker att jag blir lätt att hitta när jag ligger i diket... Jo, typ samma tur här runt Beateberg, jag körde lågfart medans polaren körde högfart.
 
Jag med den färgglada hjälmen:) Tänker att jag blir lätt att hitta när jag ligger i diket... Jo, typ samma tur här runt Beateberg, jag körde lågfart medans polaren körde högfart.
Har ni hittat till grusgropen, precis bredvid den finns gamla traktorspår som går att köra. Man kommer dock fram till en hästbonde som inte är helt förtjust i att man dyker upp mellan hagarna 👌
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

Back
Top