Har varit i trakterna Hemavan-Mo I Rana i helgen.
Ingen bemanning alls kväll/natt, endast dagtid.
Så har man ett brett samvete är det inte så stora problem att ta sig över gränsen.
Nä, allt går.
Men, norska myndigheter är något jag upplever verkligen anstränger sig att förenkla procedurer och rutiner.
Dom erbjuder, i de allra flesta fall, en visserligen smal korridor - men ändå en lättframkomlig lösning på det mesta.
Så länge man spelar deras spel.
Hittar man på egna regler riskerar man att statens fulla kraft landar tungt på en.
Ingen bemanning vid bommen innebär inte att det inte finns folk där i närheten, och kamerorna övervakas hursomhelst centralt. Så gott som samtliga gränsövergångar har idag kameraövervakning.
Öppna och synliga, eller dolda.
Norska tullen har fler metoder att fjärrövervaka sina gränsövergångar, och sedan gammalt även ett mycket bättre samarbete mellan olika myndighetsgrenar.
Du vet säkert bättre än jag hur det funkar där uppe, men gränsövergångarna här nere skulle jag inte drömma om att försöka smita över.
Jag hör till dem som pendlar över gränsen tidvis, och jag förundras över hur lättjobbat Norge lyckas göra saker och ting.
Jag registrerar mig online, hänvisar till rätt undantag från karantänsbestämmelserna, får en QR-kod och kan rulla igenom på rött, oftast helt utan väntan. Så smidigt!
Jädra litania att belasta er med, speciellt i "Dagens bild", ledsen för det.
Men, mitt tips är att spela efter reglerna i Norge. Straffen vid upptäckt är drakoniska.