Dagens bild

Klarade hojen princip oskadd. Endast skrap på sidoväskan. Mest ett skadat ego. Börjar inse att Multin kanske är lite för stor för mig....
Hörde att Enfield har en Classic 350, som kanske inte är en rak ersättare men ändå...

Säljer du Multin, så kan du köpa en sådan, en Himalayan och ändå ha pengar över till köpa en begagnad GSXR...
Så täcker du upp samtliga egenskaper som Multin har!
Bara lösningar här.
 
Kvällens äventyr, lämnade hojarna sista biten och gick 30 m. Det där med att gasa över vindfällor tror jag vi ska ta nån annan gång? Eller kanske inte alls, en yxa eller såg skulle nog vara ett nog så klokt alternativ ?

20220523_175003.jpg20220523_175957.jpg
 
Kvällens äventyr, lämnade hojarna sista biten och gick 30 m. Det där med att gasa över vindfällor tror jag vi ska ta nån annan gång? Eller kanske inte alls, en yxa eller såg skulle nog vara ett nog så klokt alternativ ?
När jag var ute och körde offroadbil så hade jag alltid med mig yxa och såg, och om någon frågade varför vi körde i skogen så pekade jag på verktygen och sa att var jag ute och rensade vindfällor..
Det gick bra tills den dagen han som frågade visade sig vara markägaren.

Han bara skrattade och sa att det var okej för honom om vi körde på hans mark, och även att vi verkligen rensade vindfällor om det behövdes.

En annan gång körde vi en kraftledningsgata och träffade på folk från kraftbolaget, dom hade inte heller något emot att vi "höll upp spåren" åt dom så länge vi inte geggade runt i surhålen och gjorde dom värre.
 
Idag ha vi kört lite träning runt koner, det är dock svårt att få junioren att hålla upp blicken.

20220526_133719.jpg20220526_133813.jpg
 
Ingen körning alls idag, än så länge. Regn och är ensam hemma med junioren.

Roade mig med att designa lite dekaler för att piffa upp hans PY80. Dock bara papper men ska skicka på tryck då jag nu ser att allt passar20220528_144721.jpg
 
Nyheter
Nya europeiska riktlinjer ska höja kvaliteten på avancerad MC-utbildning

I samband med MotoGP-racing...

SMC med och höjer MC-säkerheten i Europa

Sveriges MotorCyklister (SM...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

TILLSTÅND KLART: GGN 2.0 KÖRS I HEJDEBY 2025

Nu är det klart att världen...

Norton Motorcycles siktar på fyra nya modeller till 2026

Norton Motorcycles förbered...

GB350S i fokus på Wheels and Waves 2025

Honda var tillbaka i Biarri...

En hyllning till mästaren!

Pressrelease från MV Agusta...

Vinnarhoj från Custom Bike Show

I nästa nummer av Allt om M...

Testhoj hämtas från Sulas MC

Vi åkte till Strängnäs för ...

Transportstyrelsen avvecklar appen Mina fordon

Foto: Andreas Johansson ...

Back
Top