Dålig passform på hjälmen

Absinthe skrev:
Så här sa dom på Two Wheel åt mig i Umeå när jag stod och provade för brinnande livet, att Shoei använder sig bara utav en form när dom tillverkar sina hjälmar. -Testa denna Arai hjälm, dom har (kommer inte ihåg siffran men..) 5 olika formar när dom gör sina, enklare att hitta en som passar. Så jag slet på mig en Condor! HALLELUJA like a glove.


Nu blir det ett litet trådlyft...men med tanke på att det lyfts trådar äldre än 1år det senaste så kan det kvitta :D

Hade en Shoei XR-1000 innan, och som de flesta här inne så tryckte den mot pannan...inget som störde när jag körde, men man hade ju ett fint märke ett tag efteråt :) Var och kollade på ny hjälm idag...säljaren slängde fram en Arai Condor...och jag kan bara hålla med Absinthe...vilken gudomlig passform!!! (iaf för min skalle)
 
Jag får samma punkt-tryck i pannan med en Nolan N100 öppningbar efter ungefär en timme på vägen.
Jag har i bland på långturer lösa det genom att lägga en bit hushållspapper (ryckt ur pappersautomat på närmsta mack), på sidan av där det trycker när jag sätter på hjälmen, så utjämnas trycket, problemet borta. :tummenupp
 
gunnar_gt750 skrev:
Jag får samma punkt-tryck i pannan med en Nolan N100 öppningbar efter ungefär en timme på vägen.
Jag har i bland på långturer lösa det genom att lägga en bit hushållspapper (ryckt ur pappersautomat på närmsta mack), på sidan av där det trycker när jag sätter på hjälmen, så utjämnas trycket, problemet borta. :tummenupp

Prova att vika ner innerfodret ovanför öppningen och ta bort skumgummit som sitter där innanför. Det gjorde min N100 uthärdlig, sen bytte jag den efter ett år då jag tyckte den bullrade för mycket. Numera är det en skjutshjälm.
 
Nyheter
En vecka kvar!

Nu är det exakt en vecka kv...

Farligt vilseledande alkomätare på marknaden

Ett stort oberoende test ut...

Specialbyggd Yamaha XSR900 GP hyllar Rainey

För att fira den trefaldige...

Vi provkör Indian Sport Chief RT

I Allt om MC nummer 8 som k...

Ducati 996 SPS – fabriksny 99:a – såld för rekordsumma

När en hojfirma i Tombolo i...

Äldre än en gentleman

Vi har fotograferat en 100 ...

MV Agusta återgår till 100% eget ägande

MV Agusta Motor S.p.A. till...

MV Agusta åter självständigt

MV Agusta Motor S.p.A. till...

Kurviger – Appen som hittar vägarna du inte visste att du ville köra

Att köra motorcykel handlar...

Richa blickar framåt mot 70 år i branschen

Bike var på plats på Richa ...

Back
Top